• Jak wspierać rozwój mowy dziecka ?

       

      Mowa to czynność polegająca na budowaniu i odbiorze (rozumieniu) komunikatów językowych słownych. Czynności tej towarzyszy szereg zachowań niejęzykowych (L. Kaczmarek, 1995).

      Okres między urodzeniem się dziecka a ukończeniem szóstego roku życia jest czasem, kiedy w życiu „małego człowieka” wiele się zmienia. Zmiany zachodzą na wielu płaszczyznach (sfera ruchowa, poznawcza, komunikacyjna, emocjonalna itp.) Jest to czas, kiedy dzieci bardzo potrzebują rodziców. Dzięki nim, dzieci uczą się także mówić. Poniżej przedstawiam kilka porad, jak wspierać rozwój mowy dziecka.

      ·        Mów do dziecka tak by widziało Twoje usta. Nie „zalewaj go słowami” – dziecko musi Cię słyszeć, czerpać wzorce językowe ale rób to z umiarem.

      ·        Rozmawiaj z dzieckiem podczas wykonywania domowych czynności, wspólnych zabaw. Nazywaj, to co robisz, relacjonuj.

      ·        Nie „pieść się” – używaj słownictwa w poprawnej formie. Jeśli Twoje dziecko mówi „lowelek”, pozwól mu się mylić, Ty mów : „tak, to rower, brawo !”.

      ·        Buduj proste zdania – ogranicz swoje wypowiedzi do prostych konstrukcji

      ·        Daj czas – zanim usłyszysz odpowiedź, poczekaj. Nie odpowiadaj za dziecko, daj mu chwilę.

      ·        Koniecznie wyłącz telewizor, schowaj telefon, tak by nie był w zasięgu ręki Twojego dziecka (dziecko do 2-go roku życia nie powinno mieć styczności z wysokimi technologiami).

      ·        Jak najwięcej śpiewaj, czytaj, opowiadaj – szukaj odpowiedniej pory dnia, słuchaj potrzeb i predyspozycji dziecka, dobieraj książki i piosenki do jego zainteresowań. Wybrane przez Ciebie bajki powinny być dostosowane do wieku dziecka.

      ·        Pozwól gryźć i żuć - jeśli u Twojego dziecka  nie występują zdiagnozowane zaburzenia w obrębie kompleksu ustno – twarzowego, staraj się, aby w jego diecie było mnóstwo pokarmów twardych, wymagających żucia i gryzienia. To ważny trening dla kości i mięśni twarzy, potrzebnych do prawidłowej wymowy w późniejszych latach.

      ·        Zachęcaj dziecko do tego aby jadło i piło sami oraz  próbowało nowe smaki potrwa.

      ·        Pozwól dziecku się brudzić oraz chodzić boso po trawie, piachu.

      ·        Baw się z dzieckiem przed lustrem – wykonujcie razem śmieszne miny, naśladujcie zwierzęta, wskazujcie części ciała, wykonujcie razem ćwiczenia buzi i języka.

      ·        Nie wyręczaj dziecka w codziennych czynnościach, pozwól mu samodzielnie zakładać ubrania, posprzątać po obiedzie.

        • Jeśli zauważasz jakiekolwiek niepokojące symptomy w rozwoju mowy Twojego dziecka, nie bój się konsultacji z logopedą lub neurologopedą. Dokładna diagnoza pozwoli ocenić, czy rozwój mowy dziecka przebiega prawidłowo. W razie potrzeby wdrożenia terapii, specjalista zaplanuje odpowiednie działania. Pozwoli Wam to na szybkie działanie i jak najwcześniejsze zmierzenie się z ewentualną przeszkodą w rozwoju mowy Twojego dziecka.

             Logopeda Małgorzata Gajowniczek