• Patostream, czyli co „pierze” mózgi młodych ludzi
        • Patostream, czyli co „pierze” mózgi młodych ludzi

        • 24.03.2023 14:31
        • Patostream, czyli co „pierze” mózgi młodych ludzi

          Jeszcze dekadę temu rodzice najbardziej obawiali się, że ich dzieci bez kontroli będą nadużywać alkoholu lub środków psychoaktywnych. Współcześnie do listy potencjalnych niebezpieczeństw czyhających na dzieci i młodzież doszedł patostreaming. Czym są patotreści? Dlaczego są groźne? Jak chronić przed nimi najmłodszych?

          Co to jest patostream?

          Patostream to słowo, które powstało z połączenia dwóch angielskich słów. Pierwsza część zapożyczona jest od określenia „patological”, a więc patologiczny, druga od „stream”, rozumianego jako strumień danych multimedialnych, czyli relacja na żywo. Czym jest patostream? Mówiąc najprościej, są to patologiczne relacje w formie filmów publikowane w internecie, na w serwisach YouTube, Instagram czy Twitch. Do patotreści zalicza się też czasami zdjęcia i nagrania audio.

          „Przewagą” relacji na żywo nad zdjęciami jest jednak fakt ich krótkiej żywotności. Znikają one samoistnie, więc nie ma dowodów patologicznych zachowań. Pokazywane w nich treści przeważnie łamią prawo, normy moralne i społeczne.

          W Polsce patostreaming zyskał popularność w 2017 r. Większość patostreamerów podczas publikacji na żywo zbiera od widzów pieniądze, tzw. donejty. Gdy osiągnięty zostanie ustalony wcześniej próg kwoty, wykonują konkretne patologiczne zadania.

          Przykłady patotreści

          Patostream
           (czy też patostreaming) to publikowane na żywo relacje (streamy), zapisane fragmenty transmisji live (shoty), ale też zdjęcia i nagrania audio, które powstają po to, aby szokować. W tym celu patostreamerzy wymyślają sytuacje, w których oni sami, bądź inne osoby, łamią prawo. Do patotreści zalicza się m.in. materiały pokazujące dewiacje społeczne.

          Przykłady patotreści to:

          • filmy pokazujące znęcanie się nad innymi osobami (m.in. niepełnosprawnymi, kobietami, seniorami, osobami uzależnionymi);
          • materiały pokazujące libacje alkoholowe czy osoby zmagające się z nałogiem w niekomfortowych dla nich sytuacjach;
          • nagie zdjęcia innych osób ujawniane bez ich wiedzy i zgody lub relacje z obnażania innych osób;
          • relacje z robienia tzw. pranków, a więc niewybrednych i przeważnie krzywdzących żartów;
          • relacje ze zmuszania innych osób (w tym członków rodziny patostreamerów) do czynności uwłaczających ich godności i zagrażających ich bezpieczeństwu;
          • nagrania z obrzucania innych osób wyzwiskami.


          Kto ogląda patostreamy?

          Głównymi widzami patrostreamów, czyli patotreści, są dzieci. Niektórzy z nich to nawet maluchy w wieku wczesnoszkolnym! Według badań Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę największą grupę odbiorców patostreamu stanowią jednak nastolatkowie. Wyniki badań Fundacji pokazują, że aż 84% nastolatków w wieku 13–15 lat wie, co to jest patostream, a 37% z nich je ogląda.

          Co gorsza, aż 43% z dzieci biorących udział w badaniu ma dostęp do tego typu filmów co najmniej raz w tygodniu. Dlaczego? Co tak fascynuje młodych ludzi w patostreamingu? Są to przeważnie tzw. zakazane treści, na których oglądanie nie zgodziliby się świadomi i obecni w życiu dziecka rodzice. Zwłaszcza dla nastolatków ważne jest przeciwstawianie się dorosłym, znajdowanie niedostępnych dla nich miejsc w sieci i przełamywanie tematów tabu. Powodem sięgania po patotreści w aż 75% przypadków jest nuda.

          Dlaczego patostreamy są niebezpieczne?

          Patostreamerzy, przez publikację relacji na żywo i zbieranie dotacji, dają dzieciom wrażenie bezpośredniego uczestniczenia w ich działaniach. Młodzi widzowie zyskują dzięki nim poczucie przynależności do grupy. Jest to kuszące zwłaszcza dla tych nastolatków, którzy w realnym świecie mają problemy z budowaniem relacji.

          Z czasem patostreamerzy stają się ich autorytetami. Taka sytuacja rodzi wiele niebezpieczeństw. Przede wszystkim tworzy zafałszowany obraz seksualności i relacji międzyludzkich.

          Oglądając regularnie tego typu materiały, dziecko zatraca granicę między dobrem a złem i przestaje zwracać uwagę na normy społeczne. Patostreaming prowadzi więc do demoralizacji. Udowodniono, że taka aktywność może powodować też zmiany w dojrzewającym mózgu młodego człowieka! Rzecznik Praw Obywatela ostrzega, że nawet pośredni kontakt z zachowaniami agresywnymi z patostreamów może prowadzić do wzmacniania chęci bezpośredniego wyrażania agresji i usypia wrażliwość na krzywdę ofiar.

          Jak chronić dzieci przed patostreamami?

          Publikacja patotreści nie jest w Polsce zakazana. Dzieci i młodzież mogą więc bez problemu znaleźć tego typu materiały w internecie. Aby chronić je przed patostreamerami, ważna jest prewencja:

          • rozmowy na temat szkodliwości patotreści;
          • wskazanie potencjalnych zagrożeń;
          • skupienie uwagi na dziecku i jego zainteresowaniach.

          Rolą rodziców jest także sprawowanie kontroli nad treściami, które oglądają dzieci.

          Więcej tresci pod linkiem:
          fdds-raport-patotresc-www

           


           
        • więcej
        • 23 luty - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
        • 23 luty - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

        • 23.02.2022 22:27
        •  "Sprawmy by to ból znikał, a nie ludzie"
          dePRESJA – bliżej, niż myślisz
           – to hasło tegorocznej kampanii Fundacji ITAKA w związku z Ogólnopolskim Dniem Walki z Depresją. Z presją może zmagać się każdy, niezależnie od wieku. Dlatego Fundacja ITAKA postanowiła tegoroczne działania zaadresować zarówno do dorosłych, jak i nastolatków. Motywem przewodnim tegorocznych działań Fundacji ITAKA z okazji Ogólnopolskiego Dnia Walki z depresją jest PRESJA.

          Presja to zjawisko wielowątkowe – dotyczy zarówno dorosłych jak i dzieci czy nastolatków.  – Niektórzy zmagają się z presją rówieśniczą, inni stawiają czoła presji oczekiwań bliskich, przełożonych czy społeczeństwa. Czasami też – sami na siebie narzucamy presję. Zdarza się, że presja potrafi działać mobilizująco. Jednak kiedy poddajemy się jej przez dłuższy czas – jej konsekwencje mogą być dla nas przytłaczające. I na tych konsekwencjach chcemy się skupić w tegorocznej kampanii. Przewodnie hasło to: dePRESJA – bliżej, niż myślisz – mówi Izabela Jezierska – Świergiel, dyrektor ds. PR i fundraisingu Fundacji ITAKA. Kampania jest kierowana zarówno do osób dorosłych, jak i młodzieży.

          Część dedykowaną dzieciom i nastolatkom rozpoczęła  współpraca z portalem LIBRUS – dostawcą najpopularniejszego dziennika elektronicznego w Polsce. Na łamach portalu ukazała się rozmowa z Magdaleną Wrzesień, psycholog Fundacji ITAKA , w którym poruszany jest temat presji, jaka dotyka dzieci i nastolatki. W wywiadzie Magdalena Wrzesień wyjaśnia, jakie czynniki sprawiają, że  dzieci czują się słabsze, gorsze czy niewystarczające. Podpowiada również, jakie zachowania i sytuacje mogą być sygnałem, że dziecko przestaje radzić z presją. Wywiad można przeczytać tu: https://portal.librus.pl/szkola/artykuly/depresja-kontra-nastolatki

          W tym roku w walkę z depresją wśród młodzieży zaangażowały się także Izba Gospodarcza Reklamy Zewnętrznej (IGRZ), AMS, Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie oraz Synergic. Akcję wspiera Firma Clear Channel Poland. W ramach kampanii pod hasłem „Stop depresji” na autobusach miejskich w Warszawie (powierzchnie typu Busback na tyłach pojazdów) pojawią się layouty graficzne zachęcające do korzystania ze wsparcia Antydepresyjnego Telefonu Zaufania, od lat komunikowanego przez Itakę w ramach kampanii społecznych. 

          Przy tej okazji zbadana zostanie skuteczność działań komunikacyjnych z wykorzystaniem powierzchni na autobusach miejskich w stolicy. To wspólna inicjatywa Fundacji ITAKA i MZA, AMS, IGRZ oraz Synergic. Badanie ma ustalić skalę zapamiętywania takich kampanii oraz zwrócić uwagę na wartość reklamy w transporcie miejskim. Kampania rozpocznie się 22 lutego i potrwa miesiąc.

          W przypadku osób dorosłych, Fundacja ITAKA skupi się na działaniach w social mediach. Wraz ze wsparciem influencerek, którym bliska jest tematyka psychologiczna, opowiemy o różnych rodzajach presji i konsekwencjach, jakie za sobą niesie. W ten sposób pokażemy, że problem może dotyczyć każdego z nas – nawet tych, którzy znają schematy działania ludzkiej psychiki.

          Tegoroczne działania pod hasłem dePRESJA – bliżej, niż myślisz są częścią kampanii STOP DEPRESJI, którą Fundacja ITAKA prowadzi nieprzerwanie od 2009 roku. W ramach tej kampanii Fundacja m.in. prowadzi dwie linie wsparciowe: Antydepresyjny Telefon Zaufania oraz Telefon Zaufania Młodych. Więcej informacji na www.stopdepresji.pl

          _________________

          Antydepresyjny Telefon Zaufania 22 484 88 01 działa od ponad 20 lat. Psychologowie, psychoterapeuci, psychiatrzy i seksuolodzy udzielają wsparcia osobom w kryzysach psychicznych od poniedziałku do piątku w godzinach 15:00 – 20:00. Przez lata działalności zostały udzielone tysiące porad, a średni czas rozmowy to 30 minut. Antydepresyjny Telefon Zaufania to jedyna linia pomocowa zapewniająca możliwość nieodpłatnego kontaktu przez telefon z lekarzem psychiatrą. Telefon na stałe wspierają BNP Paribas i Polpharma S.A.

          Telefon Zaufania Młodych 22 484 88 04 działa od 1 czerwca 2020 roku. Jest dedykowany dzieciom, nastolatkom i młodym dorosłym. W ramach wsparcia psychologicznego działa telefoniczna linia wsparcia: poniedziałek – sobota 11:00-21:00, czat poniedziałek-wtorek 11:00-21:00. Ponadto, zapewniamy młodym ludziom możliwość udziału w nieodpłatnych sesjach online z psychologiem (pakiet 5 sesji na osobę). Telefon Zaufania Młodych działa dzięki wsparciu finansowemu marki Reserved.
          https://116111.pl/
          https://centrumwsparcia.pl/

        • więcej
        • Dzień Bezpiecznego Internetu
        • Dzień Bezpiecznego Internetu

        • 14.02.2022 13:34
        • Razem dla lepszego internetu – czyli Dzień Bezpiecznego Internetu

           

          Czy w dobie ekranów można budować wartościowe relacje? Jak wychowywać cyfrowych obywateli, odpowiedzialnych i krytycznych wobec proponowanych treści? Jakie narzędzia wykorzystać, aby zwiększyć bezpieczeństwo dzieci i nastolatków w świecie online?

           

          W świecie offline rodzice chronią swoje dzieci przed niebezpieczeństwem i jest to rzecz oczywista. Do pewnego wieku przechodzą z nimi za rękę przez ulice lub asekurują podczas pływania, nawet jeśli mają pływaczki lub dmuchane koło. To samo powinno dotyczyć sfery cyfrowej, ponieważ młodzi ludzie są narażeni na niezliczone zagrożenia, jak na przykład nieodpowiednie treści, więc również w tym aspekcie najpierw powinni nauczyć się odpowiedzialnego korzystania z internetu. Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu, które przebiega pod hasłem “Razem dla lepszego internetu”, który przypada 8 lutego 2022 roku, G DATA przedstawia wskazówki, które powinny pomóc rodzicom wzmocnić cyfrowe umiejętności dzieci i chronić je przed zagrożeniami w sieci.
          Zagrożenia w świecie cyfrowym są równie niebezpieczne jak w świecie analogowym i nie należy ich lekceważyć. Młodzi ludzie potrzebują pomocy i zaufania podczas korzystania z sieci. Zamiast całkowitego zakazu korzystania z urządzeń mobilnych, co sprawia, że są one jeszcze bardziej pożądane, warto, aby dwie strony ustaliły warunki korzystania z nich. Dzieci są szczególnie podatne na zagrożenia, natomiast rodzice powinni stanowić wzór do naśladowania i asekurować potomstwo przy stawianiu pierwszych kroków w świecie online. Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu 2022, który przypada 8 lutego, G DATA Software przedstawia wskazówki dotyczące bezpieczeństwa, które bezpośrednio wpłyną na zwiększenie ochrony w cyberprzestrzeni.

        • więcej
  • Lorem ipsum dolor

      • Morbi volutpat enim
      • Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum

      • Placerat ipsum
      • Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum

      • Aliquam congue fermentu
      • Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum

      • Placerat ipsum
      • Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum

      • Morbi volutpat enim
      • Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum

      • Aliquam congue fermentu
      • Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum