• Klasa 5 i 7 na zajęciach z zakresu profilaktyki uniwersalnej

          • Klasy 5 i 7 wzięły udział w pierwszych zajęciach z zakresu profilaktyki uniwersalnej rekomendowanych przez MEN Unplutted.

            Tematyka zajęć dla uczniów dotyczy szczególnie istotnych w okresie adolescencji problemów takich, jak:

            konformizm, przejawy nacisku grupowego i sposoby radzenia sobie z nim,

            wiedza o czynnikach ryzyka i czynnikach chroniących przed piciem alkoholu, zróżnicowaniu podatności na alkohol w zależności od płci,

            przekonania normatywne na temat rozpowszechnienia zjawiska używania substancji psychoaktywnych wśród młodych ludzi,

            wiedza o przyczynach i następstwach palenia papierosów,

            umiejętność komunikowania swoich emocji,

            umiejętność asertywnej obrony swoich racji,

            inne umiejętności interpersonalne i intrapersonalne, których niedostateczne opanowanie może skłaniać do używania substancji psychoaktywnych w sytuacjach towarzyskich,

            wiedza o narkotykach,

            umiejętność radzenia sobie z problemami, formułowania celów i podejmowania decyzji.

            Następne warsztaty już 12 listopada:)

          • WYJAZD DO KPP W MIŃSKU MAZOWIECKIM

          • Uczniowie z kl. 6-8 wzięli udział w wycieczce do KPP w Mińsku Mazowieckim. Mieli okazję poznać specyfikę pracę policji, zobaczyć salę przesłuchań z lustrem weneckim, niebieski pokój przesłuchań dla dzieci, salę zatrzymań i wiele innych ciekawostek i miejsc w nowoczesnym budynku Policji. Bardzo dziękujemy P. st. sierż. P. Tomaszowi Okunińskiemu za oprowadzenie i przeprowadzenie spotkania.

          • WYJAZD DO PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W MIŃSKU MAZOWIECKIM

          • W dniu 29 listopada uczniowie klas 1-3 oraz Zerówki uczestniczyli w wyjeździe do Państwowej STRAŻY Pożarnej w Mińsku Mazowieckim. Dzieci zapoznały się z pracą zawodowych strażaków, obejrzały profesjonalny sprzęt strażacki oraz samochody uczestniczące w akcjach ratowniczych. Miały też możliwość zapoznania pracy osób w centrum dowodzenia.Najwięcej emocji wzbudziła próbna akcja, podczas której strażacy pokazali dzieciom jak wygląda ich wyjazd z budynku od czasu, gdy zostaną zaalarmowani.

            Serdecznie dziękujemy PSP w Mińsku Mazowieckim za ciepłe przyjęcie

          • Pasowanie na czytelnika

          • „Mała książka – wielki człowiek”

             Pasowanie na czytelnika

             „Kampania społeczna „Mała książka – wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Wierzymy, że „czytelnictwo” zaczyna się od kołyski, na długo przed dniem, w którym dziecko nauczy się samodzielnie składać litery. Dobrze dobrane książki rozwijają jego umysł i emocje, kształtują kompetencje językowe, zakorzeniają w kulturze i rozbudzają wyobraźnię. Wspólna lektura może stać się nie tylko wielką przyjemnością, ale przede wszystkim wspaniałą okazją do budowania bliskości oraz silnych i trwałych więzi rodzinnych. Czytając swojemu dziecku, wpływasz na jego przyszłość i pomagasz mu osiągnąć sukces.

            Dzisiaj 28.11.2023 r. odbyło się spotkanie z książką w klasie I. Na początku zajęć uczniowie mieli odgadnąć tytuł wiersza zaprezentowany przez panią bibliotekarkę. Następnie rozmawialiśmy, co daje nam czytanie książek, ile mamy z tego przyjemności, dokąd zabiera nas lektura i kiedy rozwesela nasze smutki.   Przypomnieliśmy również zasady obowiązujące w bibliotece. Odwiedziliśmy bibliotekę szkolną i tam uczniowie dowiedzieli się czym się różni biblioteka od księgarni, jak wypożyczać i kiedy zwracać książki.  

            Po powrocie do klasy odczytałam uczniom PROŚBĘ KSIĄŻKI – dzieci obiecały, że spełnią wszystkie oczekiwania książki i każdy z nich podpisał się pod  tekstem kontraktu. Został on zawieszony na tablicy w klasie, aby pierwszoklasiści pamiętali o swojej obietnicy.

            Na koniec każdy uczeń został pasowany na czytelnika biblioteki oraz otrzymał wyprawkę czytelnika, książkę Justyny Bednarek „Wnuczka antykwariusza” oraz  „Kochasz? czytaj razem z dzieckiem” – broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki;

            Kampania „Mała książka – wielki człowiek” została przygotowana z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Za sprawą przygotowanej specjalnie dla nich książki chcemy zaprosić pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest czytanie

            Zapraszamy na stronę kampanii: www.wielki-czlowiek.pl, na której publikujemy wiele praktycznych artykułów o roli książek w życiu dziecka, a także na nasze kanały w mediach społecznościowych.”

            http://wielki-czlowiek.pl/pierwszoklasisci/

            Kampania społeczna „Mała książka – wielki człowiek” została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

            Karolina Olińska

             

          • Spotkanie z Panem Poetą - 27 XI 2023

          • 27 listopada 2023 r. naszą szkołę odwiedził Pan Poeta. Dzieci z klas 1-3, oraz przedszkolaki wzięły udział w godzinnym spotkaniu autorskim w trakcie którego, wysłuchały z zaciekawieniem utworów zaproszonego bajkopisarza, opowiadanych zmienionym głosem przez bohatera- pacynkę. Dzieci z zaangażowaniem wzięły udział w zabawach wokół morału płynącego z każdej historii . Było mnóstwo radości, kolorowe balony, falujące morze a na koniec każdy mógł założyć wielobarwne okulary i trochę się poprzebierać. Było to prawdziwe literackie show promujące czytelnictwo a nasze dzieci wyszły ze spotkania pełne pozytywnych wrażeń i emocji.

          • Tydzień profilaktyki - dzień 5

          • Ostatni dzień Tygodnia Profilaktyki poświęcony był bezpieczeństwu najmłodszych oraz towarzyszącym im emocjom.

            Dzięki uprzejmości strażaków OSP z Grodziska przedszkolaki i uczniowie z klas 1-3 poznali zasady udzielania pierwszej pomocy, mieli okazję opatrywać rany “poszkodowanym” oraz poćwiczyć na fantomie resuscytację. Chętnych nie brakowało:)

            Ponadto dzięki niesamowitej determinacji klasy 6, pracowitości i pomysłowości mogli utrwalić nazwy podstawowych emocji, bawić się dramą wyrażać siebie za pomocą prac plastycznych. Szóstoklasiści zaś mogli wcielić się  w rolę nauczycieli, co z pewnością było dużym wyzwaniem. Gratulujemy wspaniałych warsztatów:)

             

          • CZWARTY DZIEŃ TYGODNIA PROFILAKTYKI

          • Czwartek 23.11 obfitował w zdrowe nawyki żywieniowe i zdrowy styl życia. Podczas 2 i 3 lekcji uczniowie i przedszkolaki przygotowywały zdrowe śniadanie, a następnie wspólnie z nauczycielami degustowali pyszne i kolorowe kanapki, jogurty, owoce oraz przekąski.

            W ramach kampanii powiatowej TwojeZdrowiewTobie przedstawicielka Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia, Pani Lidia Padzik przeprowadziła pogadanki z uczniami klas 3-4 oraz 5-8 dotyczące m. in fonoholizmu oraz jego wpływu na codzienne funkcjonowanie, trudności edukacyjne oraz relacje rówieśnicze.

            Ponadto poruszyła temat zagrożeń płynących z substancji psychoaktywnych tj. papierosy, narkotyki oraz dopalacze, mające wpływ na dalszy rozwój i życie człowieka.

            Następnie uczniowie klas 7 i 8 mieli okazję wziąć udział w interesującym spotkaniu z p. dr Małgorzatą Jackowską, dietetykiem zajmującym się żywieniem dzieci i młodzieży. Podczas spotkania odpowiadała na nurtujące młodzież pytania dotyczące m.in. co to znaczy zdrowo się odżywiać, czym jest zdrowy styl życia, składników zawartych w poszczególnych produktach, ilości spożywanych kalorii dziennie itp. Uczniowie dowiedzieli się m.in, że picie kawy w odpowiednich ilościach dostosowanych do wieku, nie jest szkodliwe:)

            Bardzo dziękujemy gościom za przybycie, poszerzanie wiedzy i obalanie mitów w zakresie zdrowia i zdrowego stylu życia:)

          • TRZECI DZIEŃ TYGODNIA PROFILAKTYKI c.d.

          • W środę 22 listopada 2023 roku po raz drugi mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole prof. Mariusza Jędrzejko. Nasz gość jest pedagogiem i socjologiem znanym w całym kraju, doktorem habilitowanym nauk humanistycznych, profesorem nadzwyczajnym,czołowym polskim ekspertem w dziedzinie cyberzaburzeń, terapeutą uzależnień, twórcą pierwszej polskiej klasyfikacji cyberuzależnień, dyrektorem naukowym Centrum Profilaktyki Społecznej, a przede wszystkim - jak sam powiedział - praktykiem i ojcem.

            Rodzice i nauczyciele z przyjemnością wysłuchali ciekawego wykładu pana profesora na temat wpływu technologii cyfrowych na młode mózgi, argumentował dlaczego dzieci polubiły cyfrowy świat. Uczestnicy dowiedzieli się jak skutecznie modelować relacje młodzieży do urządzeń cyfrowych oraz co warto wiedzieć w kontekście cyberzaburzeń i jak je rozpoznawać. Poznali także wskazówki wychowawcze, które warto zastosować w praktyce rodzicielskiej.

            Spotkanie spotkało się z dużym zainteresowaniem rodziców, za co serdecznie dziękujemy.

            Do zobaczenia za rok:)

            Prezentacja ze spotkania - 2023_11__Rodzice_dzieci_ryzyka_i_TC.pdf

          • Tydzień Profilaktyki - dzień 3

          • W trzecim dniu tygodnia profilaktyki gościliśmy w naszej szkole już po raz drugi p. Agnieszkę Taper, socjolożkę, autorkę książek i poradników dla młodzieży i rodziców, trenerka kompetencji, ekspertka Fundacji Bonum Humanum, członkini rady naukowej Centrum Profilaktyki Społecznej w Warszawie.

            Fundacja działa na rzecz zdrowych modeli życia i relacji społecznych, upowszechniania najnowszej wiedzy o kluczowych czynnikach ochronnych i czynnikach ryzyka w uzależnieniach i zachowaniach ryzykownych.

            Tematem warsztatów była higiena korzystania z mediów elektronicznych oraz ich wpływu na budowanie relacji rówieśniczych. Uczniowie zostali zapoznani z następującymi zagadnieniami:

            Plusy wynikające z korzystania z technologii cyfrowej;

            Znane zagrożenia;

            Dzień bez internetu.

            Wpływ reklam i social mediów na realne potrzeby młodych ludzi.

            Skąd się biorą zaburzone relacje z technologiami?

            Bezpieczeństwo w sieci – podstawowe zasady.

            Mamy nadzieję, że udział w warsztatach przyczyni się do bardziej świadomego, rozsądnego i bezpiecznego korzystania przez uczniów z mediów elektronicznych. Warsztaty zostały sfinansowane ze środków Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Mrozach.

          • Tydzień profilaktyki - dzień 2

          • Drugi dzień upłynął pod hasłem“Bądź życzliwy dla innych - dobre słowo podaj dalej”. Jest to dzień szczególnie ważny z uwagi na to, że 21 listopada przypada Światowy dzień życzliwości. Warto aby ten dzień nie był pod tym względem wyjątkowy, gdyż całym swoim życiem warto okazywać dobro, życzliwość i serce ludziom będącym wokół nas- na co dzień. Ten dzień pokazał jak wiele życzliwości jest w naszych dzieciakach, które z ogromną radością zrywały karteczki z sentencjami, a następnie przekazywali je innym osobom, aby mogli przeczytać jak ich postrzegamy, jacy są naprawdę, a nie tylko na jakie osoby się kreują. Miny obdarowanych, BEZCENNE:)

            Ten dzień był również wyjątkowy z uwagi na przeprowadzoną po raz pierwszy w naszej szkole Debatę Oksfordzką.. Z tym trudnym wyzwaniem zmierzyli się uczniowie klas 5-6 oraz 7-8. Tematami debaty było:

            1. Gry komputerowe rozwijają, a nie szkodzą 
            2. Wiedza jest martwa – dzisiejszy system edukacji to: zakuć, zdać, zapomnieć
            3. Czy warto działać w Samorządzie Uczniowskim?

            Jak pokazują kuluarowe rozmowy z uczniami po debacie, była to pierwsza debata, jednak z całą pewnością nie ostatnia. Pomimo dużego stresu, niełatwej sztuki debatowania, przedstawiania argumentów za i przeciw uczniowie doskonale poradzili sobie z zadaniem. 

            Drużynami wyróżnionymi w debacie została klasa 6 oraz 7, natomiast podziękowania i gratulacje składamy wszystkim uczestnikom tego ważnego wydarzenia. 

            Czekamy na kolejne tezy, nowych uczestników i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach debatowych. Do zobaczenia:)

             

          • Tydzień profilaktyki - dzień 1

          • Za nami pierwszy dzień Tygodnia profilaktyki. Tematem przewodnim było szeroko pojęte bezpieczeństwo.

            Uczniowie klas 1-3 oraz 4-8 wzięli udział w spotkaniach z policjantem z Wydz. Nieletnich i Patologii z Mińska Mazowieckiego. W ramach prelekcji starszy sierżant Tomasz Okuniński poruszył zagadnienia związane z odpowiedzialnością nieletnich za popełniane czyny karalne i za zachowania niezgodne z przyjętymi normami społecznymi. Poinformował również o zjawisku cyberprzemocy, zagrożeniach płynących z korzystania z sieci oraz sposobach bezpiecznego korzystania z Internetu.

            Po raz pierwszy w naszej szkole mieliśmy przyjemność wziąć udział w spotkaniu z przedstawicielem Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku Maz. kpt. Marcinem Wojtaszczykiem. Podczas spotkania uczniowie zostali zapoznani z zasadami zachowania się w sytuacji zagrożenia, w jaki sposób udzielać informacji dzwoniąc na numer 112. Ponadto uczniowie zostali zapoznani z zasadami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, w szczególności resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

            Uczniowie wykazali spore zainteresowanie poruszanymi zagadnieniami, dyskutowali, zadawali pytania, brali czynny udział w zajęciach praktycznych. Mamy nadzieję, że uczestnictwo w tego typu zajęciach przyczyni się do wzrostu świadomości i odpowiedzialności uczniów w zakresie bezpieczeństwa.

        • Zebranie z rodzicami 22 XI 2023r.
          • Zebranie z rodzicami 22 XI 2023r.

          • Organizacja zebrania:

            18:00 - 19:00 spotkanie z prof. M. Jędrzejko,

            19:00 - 19:30 spotkanie z wychowawcami w klasach,

            19:30 - 20:30 indywidualne spotkania z nauczycielami poszczególnych przedmiotów.