• 26 Maja Dzień Mamy

          • „Mama to miękkie ręce. Mama to melodyjny głos, to chuchanie na uderzone miejsce. Mama to samo dobro i sama przyjemność. Coś, co dobrze jest mieć w każdej chwili życia koło siebie, dookoła siebie, gdzieś na horyzoncie.”

            /Melchior Wańkowicz – „Ziele na kraterze”/

            Dzień Matki – wyraz szacunku i miłości, a także podziękowania za trud włożony w opiekę i wychowanie.

            W naszej szkole zawsze niezwykle uroczyscie obchodzimy ten dzień. Uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej, przygotowali dla swoich ukochanych Mam program artystyczny. Dzieci śpiewały, tanczyły i deklamowały piękne strofy poświęcone Mamom. Zapraszamy do  obejrzenia na szkolnym fb.

            Beata Miastkowska

             

             

             

             

             

          • Szkoła uzyskała dofinansowanie w programie „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2022”

          • Chcielibyśmy poinformować Państwa, że nasza szkoła uzyskała dofinansowanie w programie „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2022” realizowanym przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3. projekcie realizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, którego celem jest wsparcie bibliotek szkolnych. Kwota jaką uzyskaliśmy na uatrakcyjnienie księgozbioru wynosi 4ooo zł. Cały koszt uzyskanego dofinansowania wynosi 5000 zł.

            Celem projektu jest wsparcie, promocja i rozwój czytelnictwa w Polsce, kształtowanie postaw proczytelniczych, zwiększanie dostępu do wszelkich formatów książek oraz wzmacnianie kompetencji posługiwania się językiem ojczystym. Wzbogacenie księgozbioru biblioteki szkolnej poprzez zakup nowości wydawniczych a także  wzmacnianie  potencjału i roli biblioteki w środowisku szkolnym. Dzięki temu uczniowie będą mieli łatwiejszy dostęp do najnowszych wydawnictw książkowych.

             

            https://www.facebook.com/nprcz2.0

            https://pl-pl.facebook.com/MinisterstwoKulturyiDziedzictwaNarodowego

            https://pl-pl.facebook.com/ministerstwo.edukacji.nauki

             

            Karolina Olińska

          • Konkurs wiedzy o krajach anglojęzycznych

          • Miło nam poinformować, że 10 maja dwóch uczniów naszej szkoły Szymon Wiśniewski kl. 6 i Filip Kowalczyk kl. 7 zajęli odpowiednio 3 miejsce i wyróżnienie w Międzyszkolnym konkursie wiedzy o krajach anglojęzycznych zorganizowanym przez Szkołę Podstawową im. Bolesława Prusa w Kałuszynie. Celem konkursu było zainteresowanie młodzieży językiem angielskim, stworzenie płaszczyzny zdrowej rywalizacji, sprawdzenie wiedzy uczniów na temat krajów anglojęzycznych (Wielkiej Brytanii, Kanady, Stanów  Zjednoczonych, Australii i Nowej Zelandii), a także zachęcenie do samodzielnego zdobywania wiedzy o w/w krajach  – ich historii, kulturze, geografii, zwyczajach i świętach. 

          • Konkurs Profilaktyczny "Włącz wyobraźnię, to Ty decydujesz"

          • Konkurs profilaktyczny organizowany przez KPP w Mińsku Mazowieckim oraz OSP w Dębem Wielkim.

            Zachęcamy do udziału, przewidziano atrakcyjne nagrody. Najpóźniej w dniu rozpoczęcia konkursu organizatorzy zamieszczą informacje o przedsięwzięciu na swoich stronach internetowych.

          • Powitajmy 3 Maja

          • Rozpłynęła się już pieśń radosna,
            głośnym echem po ojczystym kraju,
            Witaj, witaj, Majowa Rocznico,
            pamiętny Trzeci Maju…”

            W piątek 29 kwietnia w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 231 rocznicy uchwalenia przez Sejm Wielki - Konstytucji 3 Maja. Jest to ważny dzień dla każdego Polaka. Święta państwowe są okazją do przemyślenia wartości patriotyzmu, jak i bogactwa naszej narodowej historii. Uroczystość rozpoczęliśmy od wprowadzenia pocztu sztandarowego naszej szkoły i odśpiewania hymnu państwowego. Następnie uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej,  pod opieką wychowawczyń zaśpiewali Mazurek 3 Maja. Starsi reprezentanci szkoły, czyli klasa ósma zaprezentowała program artystyczny, w którym przypomniano okoliczności uchwalenia konstytucji 3 Maja oraz jej zapisy. Uczniowie starali się przybliżyć najważniejsze daty, postacie i wydarzenia z tamtego okresu w dziejach Polski. Spotkanie okazało się – cenną lekcją historii. Na zakończenie piękny utwór ,,Tu wszędzie jest moja Ojczyzna"- zaśpiewała uczennica klasy ósmej Wiktoria Mirek. Ten występ z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczniów naszej szkoły. Poniżej artykulu przedstawiamy link do piosenki w wykonaniu Wiktorii, zdjęcia z uroczystości oraz najważniejsze fakty związane z historią uchwalenia konstytucji 3 Maja.

            Uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Proklamowano ją 3 maja 1791 roku. Jej współautorami byli Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj. To oni uznali ją za ,,ostatnią wolę i testament gasnącej Ojczyzny’’. Wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej. Zachowywała stanową strukturę społeczeństwa, ale otwierała perspektywy dalszych przekształceń systemu państwowego. Na jej podstawie przyjęto podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą,  zniesiono  liberum veto, konfederacje i wolną elekcję. Konstytucja 3 Maja kształtowała ustrój Rzeczypospolitej zaledwie przez kilkanaście miesięcy. Po jej upadku stała się niedoścignionym wzorem i symbolem marzeń o niezawisłości państwa i wolności.

            Oryginał rękopiśmienny Konstytucji 3 maja początkowo był przechowywany w Wilanowie w zbiorach Archiwum Publicznego Potockich. W latach 70. XIX wieku archiwum zostało przekazane do podkrakowskich Krzeszowic, a po 1945 roku powróciło do Warszawy i znalazło się w Archiwum Głównym Akt Dawnych. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował przywrócić jako święto państwowe dzień 3 Maja tj. rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej Konstytucji w 1791 roku.

             

            Beata Miastkowska