Projekt „Mała książka – wielki człowiek” został przygotowany z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Za sprawą przygotowanej specjalnie dla nich książki zaprosiliśmy pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.
Dzisiaj 24.02.2021 r. odbyło się spotkanie z książką w klasie I. Na początku zajęć uczniowie mieli odgadnąć tytuł wiersza zaprezentowany przez panią bibliotekarkę. Następnie rozmawialiśmy, co daje nam czytanie książek, ile mamy z tego przyjemności, dokąd zabiera nas lektura i kiedy rozwesela nasze smutki. Przypomnieliśmy również zasady obowiązujące w bibliotece. Odwiedziliśmy bibliotekę szkolną i tam uczniowie dowiedzieli się czym się różni biblioteka od księgarni, jak wypożyczać i kiedy zwracać książki.
Po powrocie do klasy odczytałam dzieciom PROŚBĘ KSIĄŻKI – dzieci obiecały, że spełnią wszystkie oczekiwania książki i każdy uczeń podpisał się pod tekstem kontraktu. Został on zawieszony na tablicy w klasie, aby uczniowie pamiętali o swojej obietnicy.
Na koniec każdy uczeń został pasowany na czytelnika biblioteki oraz otrzymał wyprawkę czytelnika.
„Pierwsze abecadło” – antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych, m.in.: M. Musierowicz, A. Onichimowskiej, R. Kosika, A. Fredry, J. Twardowskiego, Terakowskiej i innych, w opracowaniu graficznym wybitnej ilustratorki Iwony Chmielewskiej;
„Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki;
Kreatywny alfabet – plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania.
Projekt „Mała książka – wielki człowiek” realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.
Karolina Olińska