Nie trzeba nikomu mówić, że 1 czerwca to najradośniejsze, najweselsze święto ze wszystkich świąt. Dzień ten należy do wszystkich dzieci. W naszym oddziale przedszkolnym ten dzień obchodziliśmy niezwykle hucznie. Od samego rana panowała radosna atmosfera. Na przedszkolaków czekało wiele atrakcji, były zabawy oraz gry zespołowe, ale największą niespodzianką dla dzieci były Warsztaty Sensoplastyki. W czasie warsztatów na dzieci czekała ogromna dawka wyjątkowej zabawy, ale również kolejne kroki w pokonywaniu własnych lęków, barier, ograniczeń, mnogość faktur, tekstur oraz cała paleta barw - a wszystko to z wykorzystaniem wyłącznie spożywczych produktów. Dzieci w czasie warsztatów miały pełną swobodę, nie było poleceń, zaleceń,tylko brudne rączki, nóżki i buzie. Po warsztatach dzieci zostały poczęstowane pysznymi lodami oraz innymi smakołykami. Wszystko w tym dniu było udane, dzieci do domów wracały z szerokim uśmiechem oraz symbolicznymi podarkami w dłoniach.
Aktualności
Dzień dziecka w oddziale przedszkolnym
- 14
Nabór do Akademii Piłki Siatkowej
<a href='https://pl.freepik.com/wektory/sport'>Sport plik wektorowy utworzone przez brgfx - pl.freepik.com</a>
Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mrozach we współpracy ze Szkołą Podstawową w Grodzisku ogłasza nabór dziewczynek i chłopców roczników 2011 i 2012 (obecna druga i trzecia klasa) do AKADEMII PIŁKI SIATKOWEJ GOSiR.
Pierwsze zajęcia dla wszystkich chętnych uczniów Waszej Szkoły odbędą się w środę 16 czerwca 2021 r. o godz. 15:00 w sali gimnastycznej SP nr 1 w Mrozach. Zajęcia poprowadzą doświadczeni wychowawcy młodzieży i trenerzy II klasy Jarosław Plewiński (UKS Ósemka Siedlce) i Mirosław Filimoniuk (KPS Siedlce). Obowiązuje strój sportowy oraz zmienne obuwie sportowe o jasnej podeszwie. Zmiana obuwia dotyczy także towarzyszących dzieciom rodziców i opiekunów.
Zajęcia Akademii są finansowane przez Gminę Mrozy a uczestnictwo dzieci jest BEZPŁATNE. Zapraszamy.
UWAGA! Istnieje możliwość dowozu na pierwsze zajęcia spod szkoły w Grodzisku. Osoby zainteresowane proszę o kontakt z sekretariatem szkoły do 14 czerwca 2021 r.
26 Maja Dzień Mamy
Matka, mama, mamusia, mateńka. Najważniejsza osoba w naszym życiu, bez której nie byłoby nas na świecie.
Mama kocha bezwarunkowo, bez względu na wszystko.
Warto pomyśleć jak sprawić by jej święto stało się dniem wyjątkowym
,,… Wszystko, co Mama nam daje,
co będzie, co jest, co już było,
i Mama, i my obok mamy
- to miłość ‘’(fragment wiersza p. Kaniżaj ,,Miłość Mamy”)
Historia święta
Tradycja świętowania Dnia Matki wywodzi się ze starożytnej kultury Greków i Rzymian. Czcili oni matki-boginie, odpowiedzialne za plony i urodzaje. Przed wizerunkiem Matki Natury palono to, co pozyskiwano z upraw. Z czasem zwyczaj został przejęty przez kościół katolicki i przekształcony w święto Matki Bożej. Tradycją stało się powracanie do swojego miejsca chrztu świętego i przy okazji składanie wizyty własnej matce. W Polsce święto obchodzono po raz pierwszy w Krakowie, w 1914 roku.
Sposoby na udane święto w naszej szkole
Dzień Matki można obchodzić na wiele sposobów. W tym szczególnym roku szkolnym - uczniowie klas I- III przygotowali dla swoich ukochanych mam, krótkie występy artystyczne w postaci filmów nagranych przez wychowawczynie. Pamiętajmy, warto zadbać o to, aby ten dzień był wyjątkowy. Jest to najlepszy moment, aby spędzić trochę czasu razem ze swoja mamą, tym bardziej, jeśli w życiowym biegu często o tym zapominamy.
Mama nigdy nie zapomina o swoim dziecku. Jak moglibyśmy zatem zapomnieć o tak ważnym święcie? Z okazji Dnia Matki, w imieniu wszystkich uczniów naszej szkoły, życzymy wszystkim mamom tego, co najlepsze. Niech każdy dzień przynosi wiele powodów do radości, a dzieci niech przysparzają mniej kłopotów. Dużo sił i promiennego uśmiechu na twarzy.
Beata Miastkowska
Bibliografia
https://przedszkole1.waw.pl/images/glowne/625-9540.jpg
https://www.fozik.pl/artykul/dzien-mamy-jedyny-taki-dzien-w-roku/8747
RZECZNIK PRASOWY WOJEWODY MAZOWIECKIEGO
KOMUNIKAT PRASOWY, 14 maja 2021 r
Kolejne przypadki wścieklizny u lisów wolno żyjących na terenie województwa mazowieckiego
Zmiana planu lekcji
Od 17 maja 2021 r. nastąpi zmiana planu lekcji. Plan lekcji w zakładce; Więcej-Plan lekcji
Powrót do szkoły
Kochani,
od poniedziałku 17 maja wracacie do szkoły.
Decyzją Ministra MEiN nauka dla klas 4-8 w tych dniach odbywać się będzie hybrydowo.
Poniżej harmonogram zajęć.
17.05.2021 PONIEDZIAŁEK IV, V, VIII
18.05.2021 WTOREK IV, V, VIII
19.05.2021 ŚRODA IV, V, VIII
20.05.2021 CZWARTEK IV, V, VIII
21.05.2021 PIĄTEK VI, VII, VIII
24.05.2021 PONIEDZIAŁEK VI, VII, VIII
28.05.2021 PIĄTEK VI, VII
Wymienione powyżej klasy mają zajęcia w szkole. Pozostałe klasy mają zajęcia on-line według planu. W klasach 1-3 nauka odbywa się stacjonarnie w szkole.
Kursy autobusów odbywać się będą według rozkładu sprzed nauki zdalnej.
230 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA 1791
230 ROCZNICA
UCHWALENIA KONSTYTUCJI
3 MAJA 1791
W tym roku przypada 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja- pierwszej w Europie i drugiej na świecie. Konstytucja to dzieło oświeceniowych reformatorów, których celem było ratowanie pogrążonej w chaosie Rzeczpospolitej. Choć Polska zniknęła z mapy Europy zaledwie cztery lata po jej uchwaleniu, dla Polaków stała się symbolem próby naprawy swojego kraju. Uchwalenie Konstytucji 3 maja było punktem kulminacyjnym prac Sejmu Wielkiego (1788-1792). Znalazły się w niej zapisy odwołujące się do jego ustaw. Konstytucja i Sejm Wielki wprowadziły szereg reform, których zadaniem było unowocześnienie kraju i uratowanie go przed upadkiem. Oto najważniejsze postanowienia Konstytucji:
- Zniesienie wolnej elekcji
- Zniesienie liberum veto na sejmie walnym
- Ograniczenie praw politycznych szlachty gołoty
- Objęcie ochrona prawna chłopów
- Ustanowienie jednego państwa o nazwie Rzeczypospolita Polska
- Trójpodział władzy
- Prawa głosu dla mieszczan
Po odzyskaniu niepodległości już w 1919 roku 3 MAJA został ogłoszony świętem narodowym. Po roku 1945 komunistyczne władze zmierzały do likwidacji trzeciomajowych obchodów. Przez wiele lat nie odbywały się państwowe uroczystości związane z tą rocznicą. Przełom przyniósł rok 1990. Nowo wybrany Sejm i Senat powróciły do tradycji i ponownie ogłosiły dzień 3 MAJA świętem państwowym.
Sto lat po uchwaleniu Konstytucji 3 maja, czyli w 1891 roku, Jan Matejko namalował niezwykły obraz. Umieścił na nim zarówno świadków podpisania dokumentu, jak i postacie, które znalazły się w kompozycji jako symbol. Kto widnieje na płótnie Matejki? Odpowiedź znajdziecie w linku poniżej.
Zapraszam do obejrzenia krótkiego filmu upamiętniającego 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja:
W artykule i filmie wykorzystano następujące materiały:
- Aplikacja Canva
- https://www.polskieradio.pl/402,Konstytucja-3-maja
- https://www.youtube.com/watch?v=Ni4CZwKc9N8
- http://s.ciekawostkihistoryczne.pl/uploads/2017/05/Stanis%C5%82aw_II_August_Poniatowski_in_coronation_clothes.png
- https://www.youtube.com/watch?v=_EjUJZPd2tk
- https://lh3.googleusercontent.com/proxy/tBpjbk0GWTRNLmm9WyxCMumsjctRJ-cUNYeKVof4gKzdb3txv3kOEL49kdnryOXu7F_KmdEK0ERxo-p8fCawC0VK_P1oussyA25_2YU6PU1viJ3nOatD2t9949U
- https://www.google.pl/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fsp36.eduportal.bielsko.pl%2Faktualnosci%2Frocznica-uchwalenia-konstytucji-3-maja-1791-r-oraz-swieto-flagi&psig=AOvVaw03YVL6YM83_TWiwb456V_a&ust=1619541583719000&source=images&cd=vfe&ved=0CAIQjRxqFwoTCJic_N2snPACFQAAAAAdAAAAABAL
Ogólnopolski konkurs matematyczny pod nazwą „TopMaths”
Szanowni Państwo,
W dniu 29.04.2021 roku rozpocznie się długo wyczkiwane wydarzenie – ogólnopolski konkurs matematyczny pod nazwą „TopMaths”!
Uwzględniając powyższe, chcielibyśmy prosić o opublikowanie niniejszej informacji na Państwa stronie internetowej. Będzie to nieoceniona pomoc w popularyzacji edukacji matematycznej, zwłaszcza w obecnej sytuacji – gdy organizacja klasycznej formy rywalizacji na olimpiadach i konkursach tematycznych została w znaczny sposób ograniczona.
Poniżej przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące konkursu.
Z góry bardzo serdecznie dziękujemy za wsparcie naszego wydarzenia.
Zespół portalu Labofii.net
Ogólnopolski konkurs matematyczny – TopMaths
Ogólnopolski konkurs matematyczny „TopMaths” kierowany jest do wszystkich pasjonatów matematyki, którzy chcą zmierzyć się z zadaniami odnoszącymi się do wspomnianej dziedziny nauki. Adresowany jest on do uczniów z terenu całej Polski, którzy znajdują się na każdym poziomie edukacji, jak również osoby dorosłe.
1. Konkurs „TopMaths” zostanie rozegrany online w serwisie edukacyjnym labofii.net w dniu 29.04.2021 roku.
2. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji w portalu. Zostanie on rozegrany w następujących kategoriach wiekowych: klasy 1-3, 4-6, 7-8, szkoła średnia/dorośli.
3. Pytania, z jakimi przyjdzie zmierzyć się uczestnikom konkursu są zgodne z najnowszą podstawą programową. Zostały one przygotowane przez nauczycieli matematyki, dlatego też ich rozwiązywanie stanie się między innymi doskonałym treningiem dla uczniów klas VIII i maturalnych (przykładowo, w konkursie dla szkół średnich znajdą się zagadnienia nawiązujące do zakresu materiału występującego na maturze podstawowej, a także rozszerzonej).
4. Szczegółowe informacje na temat konkursu „TopMaths” znajdują się pod adresem: https://www.labofii.net/topmaths
„TopMaths” to wyjątkowa zabawa matematyczna, umożliwiająca rywalizację z innymi. To też szansa, zweryfikowania swojej wiedzy z szerokiego zakresu związanego z „Królową Nauk”. Niniejszym zapraszamy do wspólnej zabawy i wzięcia udziału w tym bezprecedensowym wydarzeniu.
Światowy Dzień Ziemi
- 3
22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Jest to największe na świecie ekologiczne święto, obchodzone obecnie w 192 krajach. Jako pierwszy z ideą Dnia Ziemi wystąpił John McConnell na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 r.
Światowy Dzień Ziemi ma uświadamiać ludziom na całym świecie, jak ważne jest dbanie o naszą planetę. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie, zachęcenie do prowadzenia trybu życia, który jest bardziej przyjazny dla naszej planety oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię.
Uczniowie klasy III podczas zajęć również mieli okazję porozmawiać na temat ochrony przyrody, segregacji odpadów i potrzebie dbania o czystość środowiska. Celem zajęć, w których uczestniczyli było budzenie poczucia odpowiedzialności za stan naszej planety oraz uświadomienie źródeł zagrożeń dla środowiska naturalnego.
Miłym akcentem było wykonanie przez uczniów plakatów, uświadamiających jak będzie wyglądać Ziemia, jeśli nie zaczniemy o nią dbać.
Trzecioklasiści przypominają: Każdy z nas jest mieszkańcem Ziemi i powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan!
Anna Świech
Międzynarodowy Dzień Ziemi
- 14
Międzynarodowy Dzień Ziemi przypada na 22 kwietnia. To święto jest szczególnie uroczyście obchodzone na całym świecie. To właśnie jest czas, aby zastanowić się jak chronić nasz wspólny dom, naszą planetę – ZIEMIĘ!
Warto pomyśleć, jak pomóc Pani Ziemi aby była zdrowa, piękna i czysta.
Z tej okazji klasa ”0” za pomocą krótkiej prezentacji wyruszyły w multimedialną podróż, gdzie przewodnikiem była planeta Ziemia. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek na temat Ziemi oraz poznały zasady recyklingu. Wspólnie ustalały zasady dbania o środowisko naturalne. Wkładając do odpowiednich pojemników plastik, papier, metal, szkło, uczyły się prawidłowego segregowania odpadów. Śpiewały piosenki ekologiczne i bawiły się przy nich. Wykonywały prace plastyczne odzwierciedlające tematykę dnia, a na koniec zajęć wspólnie zasadziły drzewko.
Najważniejszy wniosek jaki zapamiętały z zajęć jest taki, że każdy z nas, duży czy mały, musi dbać o środowisko naturalne.
Przyleciały bociany…
- 6
Przyleciały bociany…
Bocian biały to ptak powszechnie znany i lubiany. Często pojawia się w przysłowiach, powiedzeniach i wierzeniach ludowych. Jest jednym z symboli polskiej przyrody. Utożsamiany jest ze szczęściem i narodzinami. To także jeden ze zwiastunów wiosny. Bocian jest dużym ptakiem, ma charakterystyczne długie czerwone nogi, białe upierzenie z czarnymi lotkami, długą szyję oraz czerwony dziób.
Wiosna inspiruje nas do wielu prac plastycznych, ale śmiało można powiedzieć, że to właśnie bociany są bardzo lubianą tematyką wśród dzieci. Poniżej przedstawiam wykonane farbami prace uczniów klasy 3.
Anna Świech.
Narodowy Spis Powszechny
Od 1 kwietnia trwa największe i najważniejsze badanie polskiego społeczeństwa, czyli Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021). Spis jest obowiązkowy dla każdej osoby mieszkającej w Polsce. W imieniu dzieci spisu dokonują rodzice lub opiekunowie prawni.
Wyniki NSP 2021 posłużą do planowania działań w najważniejszych dla społeczeństwa obszarach, takich jak: rodzina, szkolnictwo, rynek pracy, mieszkania, emerytury i wiele innych. Od kompletności i jakości danych będą zatem w dużej mierze zależeć losy naszego kraju, województwa, powiatu i gminy do czasu następnego spisu powszechnego, czyli co najmniej przez najbliższe 10 lat.
Samospis internetowy to podstawowa i obowiązkowa metoda spisowa. Jest też najbardziej przyjazna i bezpieczna – możemy się spisać w domu w dogodnym dla siebie terminie i nie musimy kontaktować się z rachmistrzem.
Aplikacja spisowa NSP 2021 jest dostępna na stronie https://spis.gov.pl/. Do elektronicznego formularza zalogujemy się korzystając z Krajowego Węzła Identyfikacji Elektronicznej lub podając numer PESEL wraz z nazwiskiem rodowym matki.
Osoby, które nie mają komputera lub Internetu, powinny zgłosić się do Urzędu Gminy/Miasta. Na spisującą się osobę będzie czekać specjalnie przygotowane stanowisko komputerowe i dostępem do sieci internetowej.
Jeżeli z ważnych powodów nie spisaliśmy się przez Internet, musimy spodziewać się telefonu lub nawet wizyty rachmistrza.
Wszystkie dane osobowe przetwarzane w ramach prac spisowych są poufne i podlegają szczególnej ochronie, na zasadach określonych w ustawie o statystyce publicznej oraz w ustawie o ochronie danych osobowych.
Więcej informacji: https://spis.gov.pl/
Radosnej Wielkanocy
Wyniki szkolnego konkursu plastycznego „Najładniejszy stroik wielkanocny”
Z ogromną przyjemnością ogłaszamy wyniki szkolnego konkursu plastycznego „Najładniejszy stroik wielkanocny”. Konkurs organizowany był w Szkole Podstawowej w Grodzisku, jego organizatorem był Samorząd Uczniowski
Komisja konkursowa dokonała oceny prac zgłoszonych do konkursu i wyłoniła Laureatów Konkursu.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a autorom nagrodzonych prac bardzo mocno gratulujemy!!!
Informacja o odbiorze nagród będzie się po przerwie swiątecznej.
I kategoria - klasy 0-III
I miejsce - Patryk Jędral, Maria Kowalczyk,Patrycja Idzikowska
II miejsce - Martyna Zawada, Kacper Kozłowski
III miejsce - Iga Drabarek, Katarzyna Rzyszkowicz, Szymon Sobecki, Maja PaszkeII kategoria - klasy IV-VIII
I miejsce - Michał Jędral, Aleksander Standziak, Szymon Słodownik
II miejsce - Mikołaj Zawada, Gabriela Napiórkowska
Prace można odebrać do piątku do godz. 12.00
Stroiki wielkanocne
Stroiki wielkanocne
Stroiki wielkanocne to niepowtarzalna ozdoba świątecznego stołu. Ich tworzenie wymaga odrobiny pracy i cierpliwości, ale efekt nie zastąpi nawet najdroższej ozdoby kupionej w sklepie.
Dziś chcę zaprezentować stroiki wykonane przez uczniów klasy 3.
Anna Świech
3
Hodowla rzeżuchy
Hodowla rzeżuchy
Rzeżucha ma sporo cennych właściwości: zawiera witaminę C, A, B1, sole mineralne oraz olejki eteryczne. Ale to nie jedyne jej zalety! Wysiana do dekoracyjnych naczyń jest piękną ozdobą. Przekonali się o tym uczniowie klasy 3, którzy założyli własne hodowle rzeżuchy w przygotowanych wcześniej przez siebie, wiosennych pojemniczkach. W pracę nad hodowlami włożyli bardzo dużo wysiłku, a efekt końcowy był po prostu wspaniały: pojemniki pięknie przyozdobione, a charakterystyczny zapach rzeżuchy unosił się nie tylko w klasie, ale i w całej szkole.
Zapraszam do obejrzenia hodowli dzieci!
Anna Świech
10
Rozstrzygnięcie Konkursu „Najciekawsze Przebranie Wiosenne”
Rozstrzygnięcie Konkursu „Najciekawsze Przebranie Wiosenne”
I miejsce Szymon Słodownik
II miejsce Wojtek Sobkowicz
III miejsce Mateusz Sobkowicz
Wyróżnienie Martyna Zawada
Gratulujemy!!!
7
Warsztaty wielkanocne w klasie "0"
Święta Wielkanocne są bardzo radosnym czasem, na który z utęsknieniem oczekują zarówno dzieci jak i dorośli. Tuż przed Wielkanocą w naszej klasie nadszedł czas świątecznych przygotowań i dekoracji. Właśnie z tej okazji 26 marca w naszej grupie zostały zorganizowane warsztaty wielkanocne. Dzieci, z przygotowanych materiałów, wykonały piękne wielkanocne kartki i stroiki. Warsztaty były doskonałą okazją miłego spędzenia czasu oraz utrwalenia wiedzy na temat tradycji Świąt Wielkanocnych. Zajęcia przebiegały w miłej i serdecznej atmosferze, umiliły dzieciom oczekiwanie na święta i wprowadziły je w wielkanocny nastrój.
Badanie naukowe
Nazywam się Patrycja Balcerzak i jestem studentką Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu. W ramach pracy w kole naukowym SKNG Sekcji Dydaktyki Geografii wraz z innymi studentami przeprowadzam ankietę na temat zdalnego nauczania na lekcjach geografii. Ankieta skierowana jest do uczniów szkół podstawowych oraz ponadgimnazjalnych. Zwracam się do Państwa z prośbą o udostępnienie ankiety dla nauczycieli geografii lub uczniów. Poniżej zamieszczam link do ankiety: https://www.interankiety.pl/i/Ew1x4910 .
Będę wdzięczna za pomoc w promocji badania naukowego. Z góry dziękuję.
Informacja z Urzędu Gminy o spisie powszechnym
Dzień dobry,
Uprzejmie informuję, że 1 kwietnia rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań.
Będzie dotyczył wszystkich naszych mieszkańców, dlatego wszystkich Państwa proszę o pomoc w promocji tego wydarzenia.
Wykonywanie przez gminę działań na rzecz spisów powszechnych jest obowiązkiem gminy wynikającym z ustawy.
Jak już Państwu wspominałam przy spisie rolnym materiały informacyjno – promocyjne przekazywane nam przez Główny Urząd Statystyczny kierowane są także do naszych jednostek organizacyjnych, a z przekazywania ich i zamieszczania na Państwa stronach, portalach społecznościowych składamy cotygodniowe raporty, dlatego proszę o publikowanie ich, a po opublikowaniu (jeżeli to możliwe) o informację zwrotną z linkiem do opublikowanego materiału.
Także dzięki Państwa zaangażowaniu poprzedni spis udało nam się zakończyć w 100% (jako jedyna gmina w powiecie mińskim i jedna z 42 w całym województwie mazowieckim, na 314 gmin). Jeszcze raz bardzo dziękujemy.
Spis ludności miał trwać 3 miesiące, jednak w maju ma zostać przyjęta nowelizacja ustawy wydłużająca go o 3 miesiące (do 30 września), czyli będziemy do Państwa pisać w tej sprawie aż przez 6 miesięcy. Pierwszą informację wyślę do Państwa już w przyszłym tygodniu.
W związku z powyższym proszę o informację, do kogo oraz na jaki adres e-mail w Państwa jednostce wysyłać korespondencję dotyczącą Spisu Ludności i Mieszkań?
Jednocześnie informuję, że wszystkie zamieszczane przez nas materiały możecie Państwo udostępniać na swoich stronach bez względu na to, czy wystosowaliśmy taką prośbę czy nie. Zależy nam, aby jak największa liczba mieszkańców dowiedziała się o spisie i spisała się.
W pierwszej kolejności wskazane jest dokonanie samospisu przez Internet, następnie z mieszkańcami kontaktować będą się rachmistrze, których na terenie gminy Mrozy będzie 4.
Jeżeli ktoś nie będzie w stanie poradzić sobie z ankietą, nie będzie miał Internetu, a będzie chciał dokonać samospisu, będzie mógł spisać się w Gminnym Punkcie Spisowym w UMiG Mrozy.
Ze strony Urzędu kontaktować będą się z Państwem pracownicy Urzędu - członkowie Gminnego Biura Spisowego:
Emilia Nowik, Agnieszka Bielska, Grzegorz Kowalczyk i ja – Zastępca Gminnego Komisarza Spisowego, Koordynator Gminny.
Z góry dziękuję za współpracę i pozdrawiam.
Archiwum Aktualności
- Maj 2026
- Kwiecień 2026
- Marzec 2026
- Luty 2026
- Styczeń 2026
- Grudzień 2025
- Listopad 2025
- Październik 2025
- Wrzesień 2025
- Sierpień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wszystkie