Aktualności

          • Pierwsze zajęcia z innowacji pedagogicznej „Bajkowe podróże przez kontynenty”

          • Dzisiaj w klasie drugiej rozpoczęliśmy zajęcia projektowe z innowacji pedagogicznej „Bajkowe podróże przez kontynenty”. Innowacja ma na celu szerzenie idei  czytelnictwa wśród dzieci z wykorzystaniem bajek z różnych kontynentów świata , rozwijanie słownictwa, pamięci , wyobraźni, kształtowanie systemu wartości etycznych, doskonalenia i wzbogacenie umiejętności językowych, oraz integrację grupy szkolnej.

            W czasie pierwszych zajęć uczniowie udali się w podróż do Gwatemali – kraju leżącego w Ameryce Środkowej. Pani Karolina Olińska przeczytała bajkę pt. „Jak Diego trafił na flagę Gwatemali”, o ptaku Kwezalu, będącego symbolem herbu Gwatemali. Uczniowie w czasie słuchania tekstu oglądali ilustracje przygotowane w formie prezentacji przez p. Beatę Miastkowską. Dzieci odpowiadały na pytania dotyczące trudnych sytuacji, w których znalazł się bohater bajki. Zagadnienia te dotyczyły np. odwagi potrzebnej do zabierania głosu w ważnych sprawach, wytrwałości w dążeniu do celu, poszukiwań rozwiązań wyjścia na lepsze z trudnych sytuacji, szacunku dla dorosłych oraz rówieśników.

            Uczniowie brali udział we wspólnej zabawie, będącej również ćwiczeniem umiejętności społecznych „Odważny - Ostrożny”, w której ustawiali się wzdłuż ułożonej na podłodze taśmie do odpowiedzi na pytania dotyczące różnych sytuacji z codziennego życia i szkoły, przy napisach Odważny - Odważna, Ostrożny - Ostrożna. Zabawa przyniosła nauczycielom wiele cennych obserwacji. Podsumowały ją również dzieci stwierdzając, że: „Czasami jesteśmy bardziej odważni, a innym razem zachowujemy się ostrożnie”. Odczytywałyśmy na mapie świata odległości pomiędzy Polską a Gwatemalą. Dzieci zastanawiały się jakim środkiem lokomocji najłatwiej tam dotrzeć.

            Następnie wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę o bohaterze bajki „Mów mi Diego” i zatańczyliśmy w rytm samby. Uczniowie wykonali również prace plastyczną nawiązująca do pytania „Co mi pomaga być odważnym?” Dzieciom pomagają w odwadze przede wszystkim rodzice , rodzeństwo, czasami ukochane zwierzęta lub „amulety”.

            Na podsumowanie zajęć dzieci w grupach wykonały projekt herbu naszej klasy. Prace były bardzo pomysłowe, a przede wszystkie wykonywane wspólnie. Odpowiedzieliśmy też na pytanie „Jestem odważny/odważny , gdy…”

            Zajęcia sprawiły wielką frajdę ich uczestnikom i z niecierpliwością ,czekają na kolejne bajkowe podróże po świecie.

          • Innowacje pedagogiczne w naszej szkole

          • W naszej szkole w II semestrze roku szkolnego 2020/2021 realizowane są innowacje pedagogiczne.

            Pierwsza nosi tytuł „Spotkania przy szachownicy”, czyli podstawy gry w szachy w edukacji wczesnoszkolnej. Autorem innowacji jest p. Beata Miastkowska. W prowadzeniu zajęć pomaga p. Karolina Olińska. Adresatami innowacji są uczniowie klasy drugiej edukacji wczesnoszkolnej. Czas realizacji innowacji obejmuje drugi semestr roku szkolnego 2020/2021 z możliwością jej kontynuowania w następnym roku szkolnym. Niniejsza innowacja ma na celu szerzenie idei współpracy, integracji zespołu oraz kształtowanie ważnych cech osobowości; jak odpowiedzialność, koncentracja, intuicja zwiększenie umiejętności matematycznych uczniów szczególnie w zakresie logiki, orientacji przestrzennej, myślenia analitycznego, rozwiązywania problemów z wykorzystaniem szachów. Ma ona zachęcać i motywować uczniów do kreatywnego myślenia, współpracy, przewidywania skutków podjętych decyzji.

            Druga innowacja nosi tytuł Bajkowe podróże przez kontynenty”. Autorkami są panie B. Miastkowska i K. Olińska. Adresatami innowacji są uczniowie klasy zerowej oraz klas 1-3 edukacji wczesnoszkolnej. Czas realizacji innowacji obejmuje drugi semestr roku szkolnego 2020/2021 z możliwością jej kontynuowania w następnym roku szkolnym. Zajęcia innowacyjne odbywać się będą w ramach zajęć obowiązkowych, jako element godziny lekcyjnej, raz na dwa tygodnie. Jest to projekt który ma na celu szerzenie idei czytelnictwa wśród dzieci z wykorzystaniem bajek z różnych kontynentów świata, rozwijanie słownictwa, pamięci, wyobraźni, kształtowanie systemu wartości etycznych, doskonalenia i wzbogacenie umiejętności językowych, oraz integrację grupy przedszkolnej i szkolnej. Ma zachęcać i motywować uczniów do szukania odpowiedzi na pytania: "jaki jest ten świat?" oraz "jak sobie poradzić z zagrożeniami?"

          • ,,Spotkania Przy Szachownicy” – projekt innowacji pedagogicznej w klasie drugiej

          • “Rozpoczynamy rundę…” każdy szachista zna to sformułowanie doskonale, słyszy je niemal za każdym razem rozpoczynając partię szachową na turnieju. Jeszcze tylko przywitanie i…rozpoczynamy przygodę!

            My również postanowiliśmy tymi słowami rozpocząć nasze pierwsze zajęcia w klasie drugiej  z innowacyjnego projektu ,,Spotkania przy szachownicy, czyli  podstawy gry w szachy w edukacji wczesnoszkolnej". Nasze spotkania (co dwa tygodnie) ,mają na  celu szerzenie  współpracy, integrację zespołu zwiększenie umiejętności matematycznych uczniów oraz kształtowanie ważnych cech osobowości; jak odpowiedzialność, koncentracja, intuicja,. Mamy nadzieję , że zajęcia będą  zachęcać i motywować uczniów do kreatywnego myślenia, przewidywania skutków podjętych decyzji. Innowacja,,Spotkanie przy szachownicy…” jest   odpowiedzią na potrzebę alternatywnych sposobów spędzania czasu wolnego, szczególnie po okresie zdalnego nauczania.  Chcielibyśmy, aby te umiejętności,  które nabywamy były początkiem intelektualnej przygody. innowacja jest prowadzona przez wychowawczynię klasy drugiej p. B. Miastkowską przy wspólpracy i pomocy p. K. Olińskiej. Projekt będzie wdrażany przez trzy semestry i zakończy się w czerwcu 2022 r. Dzisiaj publikujemy zdjęcia z pierwszych zajęć.

            B. Miastkowska

          • Praca konkursowa

          • Mówi się, że  „Optymista twierdzi, że żyjemy w najlepszym z możliwych światów, a pesymista obawia się, że to może być prawda.” Warto przyjąć tę prawdę i uwierzyć, że wszystko zmierza we właściwym kierunku.

            Pozytywne myślenie pomaga uwierzyć w siebie i własne możliwości, co przedkłada się na większe sukcesy w życiu codziennym. Dzięki temu znajdujemy motywacje do działań i odkrywamy siebie z najlepszej możliwej strony. Patrząc przez „różowe okulary” można dostrzec wiele dobra w świecie i w innych ludziach.

            Serdecznie gratuluję i dziękuję Szymonowi Słodownikowi za wykonanie pięknej pracy konkursowej dotyczącej tego jedynego w swoim rodzaju dniu w roku 

          • Makiety zamków

          • Średniowieczne budowle obronne – zamki, do dzisiaj skrywają wiele tajemnic. Temat ten, omawiany w klasie 3 rozbudził ogromne zainteresowanie wśród uczniów, którzy postanowili wykonać makiety zamków według własnego pomysłu. Uczniowie  bardzo zaangażowali się pracę nad własnymi projektami, a efekt końcowy przeszedł najśmielsze oczekiwania- makiety były kolorowe, pomysłowe, a przede wszystkim bardzo pracochłonne.

            Makiety zamków zostały wystawione w sali do oglądania i podziwiania. Brawo za bardzo duży wysiłek i wkład pracy!

          • Spotkanie literackie

          • W tych trudnych czasach "pandemii" nadal staramy się, aby dzieci mogły poszerzać swoje horyzonty, nie tylko podczas lekcji, ale także biorąc udział w różnorodnych formach aktywności. Kiedyś były to spotkania autorskie w szkole, gdzie uczniowie bezpośrednio spotykali się z twórcą "twarzą w twarz". Obecnie są to działania prowadzone on line.

            20 stycznia uczniowie klasy 3 mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu literackim. Gościem była pani, która prowadzi wydawnictwo "Dwie siostry". Uczniowie dowiedzieli się czym różni się księgarnia od biblioteki oraz jak powstają książki. Pani Iga zaprezentowała najnowsze książki oraz zapoznała dzieci z ich treścią. Uczniowie chętnie zadawali pytania i byli bardzo aktywni. Strona wydawnictwa "Dwie siostry" oferuje ciekawe artykuły, kolorowanki, itp. Każdy uczeń na pewno znajdzie tam coś dla siebie.

          • „KRÓLOWA ŚNIEGU”- LEKTURA NA ZIMOWE DNI

          • Czytanie lektury może być niezwykle fascynujące, kiedy można dać upust wyobraźni i zamknąć jej treść w ciekawej pracy plastycznej . Przekonali się o tym uczniowie klasy 2 czytając baśń Hansa Christiana Andersena pt. „Królowa Śniegu”. Aby lepiej zapamiętać treść baśni, urzadziliśmy w klasie dwugodzinne warsztaty artystyczne. Dzieci wykonały pracę plastyczną ,,Pałac Królowej Śniegu”. Uczniowie do jej wykonania wykorzystali ciekawe materiały plastyczne i zdobnicze: śnieżynki, gwiazdki , brokat, płatki kosmetyczne, kulki ze steropianu. Prace mieniły się i przypominały lodowe komnaty oraz Krainę Wiecznych Lodów. Każda praca to świat wyobraźni dziecka inspirowany baśnią, prawdziwy skarbiec jego pomysłów.

            Beata Miastkowska

          • 2 Luty - Dzień Pozytywnego Myślenia

          • Podobno optymista twierdzi, że żyjemy w najlepszym z możliwych światów, a pesymista obawia się, że to może być prawda. Dzień Pozytywnego Myślenia ma pomóc wszystkim przyjąć tę prawdę i uwierzyć, że wszystko zmierza we właściwym kierunku.

            Pomysłodawcą tego święta, które w USA obchodzi się 13 września, jest amerykańska psycholog Kirsten Harrell. Od lat zajmuje się ona badaniem (również na własnej skórze) wpływu optymistycznego nastawienia na zdrowie i proces leczenia. Jej zdaniem pozytywne myślenie może zdziałać więcej, niż nam się wydaje. Co ciekawe, potwierdzają to badania naukowców – optymiści są od 5 do 10% mniej narażeni na choroby serca, wylew, depresję czy nowotwór. Jedną z przyczyn może być fakt, że optymiści zwykle prowadzą zdrowszy i bardziej aktywny tryb życia niż pesymiści. Usposobienie wobec rzeczywistości jest w dużej mierze rzeczą wyuczoną – często nieświadomie. Oznacza to więc, że ciężką pracą można w dorosłym życiu świadomie zmieniać swoje nastawienie do świata. Drugi dzień lutego jest zatem doskonałą okazją do tego, by szklanka była zawsze w połowie pełna.
             
            W załączeniu wysyłam Wam plakat z okazji dnia Pozytywnego Myślenia i zachęcam do tworzenia własnych plakatów promujących pozytywne myślenie i odsyłanie ich do mnie do dnia 02.02.2021r na adres a.duda@spgrodzisk.edu.pl 

            Dla aktywnych uczniów czekają dyplomy :)
            Pozdrawiam
            Aneta Duda, pedagog

        • Projektowanie i realizacja www oraz gier mobilnych
          • Projektowanie i realizacja www oraz gier mobilnych

          • Szanowni Państwo, informujemy, że Gminna Biblioteka Publiczna w Mrozach bierze udział w projekcie „Sieć na kulturę w podregionie warszawskim wschodnim”. Zapraszamy do uczestnictwa młodzież zainteresowanych tematem - „Projektowanie i realizacja www oraz gier mobilnych”.

            Celem projektu jest:

            * podniesienie kompetencji i kwalifikacji cyfrowych pracowników gminnych samorządowych instytucji kultury (GSIK) poprzez organizację szkoleń oraz dostęp do materiałów edukacyjnych,

            * rozwijanie kompetencji cyfrowych dzieci i młodzieży w wieku 10-18 poprzez prowadzenia atrakcyjnych i perspektywicznych zajęć,

            Zachęcamy wszystkie zainteresowane dzieci/młodzież oraz ich rodziców/opiekunów prawnych do kontaktu ws.

            uczestnictwa w projekcie, a ramach którego zorganizowane będą bezpłatne zajęcia z tematu projektowanie

            graficzne z wykorzystaniem aplikacji cyfrowych.

            Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu

            Operacyjnego Polska Cyfrowa (działanie 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej”).

            Zachęcamy do kontaktu!

            Projekt zostanie zrealizowany w terminie  luty-maj. 30h lekcyjnych po 2hlekcyjne w tygodniu. Więcej informacji przekażemy zainteresowanym uczniom.

            Pozdrawiam serdecznie

            Joanna Ługowska

            Gminna Biblioteka Publiczna  w Mrozach

            ul. Pokoju 1

            05-320 Mrozy

            tel. 25 75 74 702

          • ZIMA

          • Malowanie pastą to dawna, zapomniana technika, którą dzisiaj przypomniałam swojej klasie pierwszej. Dzieci miały frajdę i były zachwycone możliwością pobrudzenia swoich rąk i namalowania swojego zimowego obrazka właśnie pastą do zębów. 

            Iwona Sosińska

          • Święto Babci i Dziadka - a.d. 2021

          • W naszej szkole od wielu lat tradycją były uroczystości z okazji dnia Babci i Dziadka,  przygotowywane przez najmłodszych uczniów. W tym roku niestety możemy przekazać życzenia pełne miłości i wdzięczności  tylko za pośrednictwem naszej szkolnej strony. Uczniowie z klasy drugiej  z wielkim zaangażowaniem przygotowywali upominki dla Kochanych Babć i Dziadków. Oto zdjęcia ich prac, a wraz z nimi życzenia: „Kochanym Babciom i drogim Dziadkom życzymy pięknych chwil w życiu i jak najczęstszych powodów do dumy ze swoich wnuków”.

            „To, czego dzieci potrzebują w obfitości dostarczają dziadkowie. Dają bezwarunkową miłość, dobroć, cierpliwość, poczucie humoru, komfort, lekcje życia. Oraz, co najważniejsze, ciasteczka” (Rudolph Giuliani)

            Święto Babci i Dziadka – to dzień niezwykły – 21 i 22 stycznia to dni, kiedy w Polsce świętują wszystkie Babcie oraz wszyscy Dziadkowie. Skąd wziął się ten zwyczaj? W jaki sposób jest obchodzony?

            Pomysł pojawił się w tygodniku „Kobieta i Życie”, ale spodobał się również w redakcji „Expresu Poznańskiego”. Datę, kiedy świętujemy Dzień Babci możemy zawdzięczać Mieczysławie Ćwiklińskiej. Była to znana gwiazda kina oraz teatru, która w tym właśnie dniu, 21 stycznia obchodziła urodziny. W 1964 r. po występie w grodzie nad Wartą dziennikarz Ryszard Danecki z „Expressu Poznańskiego” chciał uczcić urodziny artystki i wręczył jej tort oraz kwiaty, wmawiając, że to z okazji świętowanego w Poznaniu Dnia Babci. Pomysł w kolejnym roku podchwycił warszawski „Express Wieczorny” i tak w 1966 roku 21 stycznia Dzień Babci zaczęto świętować w całej Polsce.

            Dzień Dziadka pojawił się nieco później, bo dopiero w latach 70. Telewizja Polska ogłosiła konkurs na datę, kiedy miałoby wypadać to święto. Na początku, jedna z propozycji zakładała obchodzenie Dnia Dziadka 30 maja, ale ten termin się nie przyjął i tak, uroczysty dzień zaczęto obchodzić bezpośrednio po Dniu Babci.

            https://edziadkowie.pl/dzien-babci-i-dziadka/

            Beata Miastkowska

          • Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla klas 1-3 szkół podstawowych

          • Szanowni Państwo,

            od 18 stycznia br. zostają przywrócone zajęcia stacjonarne dla uczniów klas I-III szkół podstawowych.

            Aby umożliwić uczniom i nauczycielom bezpieczny powrót do szkół, zostały przygotowane przez MEiN we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym odpowiednie wytyczne. Opierają się one w dużej mierze na zapisach znanych już m.in. z września 2020 r. 

            W wytycznych znajdują się rekomendacje dotyczące zasad organizacji zajęć, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń oraz powierzchni, organizowania gastronomii czy postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u ucznia lub pracownika szkoły.

            Wytyczne załączam do wiadomości. Znajdą je Państwo także na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wytyczne-sanitarne-dla-klas-1-3.

          • Ferie po Królewsku online

          • Na czas ferii zimowych Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wraz z siedmioma Rezydencjami Królewskimi przygotował specjalny program dla dzieci i młodzieży.