Dzisiaj w klasie drugiej rozpoczęliśmy zajęcia projektowe z innowacji pedagogicznej „Bajkowe podróże przez kontynenty”. Innowacja ma na celu szerzenie idei czytelnictwa wśród dzieci z wykorzystaniem bajek z różnych kontynentów świata , rozwijanie słownictwa, pamięci , wyobraźni, kształtowanie systemu wartości etycznych, doskonalenia i wzbogacenie umiejętności językowych, oraz integrację grupy szkolnej.
W czasie pierwszych zajęć uczniowie udali się w podróż do Gwatemali – kraju leżącego w Ameryce Środkowej. Pani Karolina Olińska przeczytała bajkę pt. „Jak Diego trafił na flagę Gwatemali”, o ptaku Kwezalu, będącego symbolem herbu Gwatemali. Uczniowie w czasie słuchania tekstu oglądali ilustracje przygotowane w formie prezentacji przez p. Beatę Miastkowską. Dzieci odpowiadały na pytania dotyczące trudnych sytuacji, w których znalazł się bohater bajki. Zagadnienia te dotyczyły np. odwagi potrzebnej do zabierania głosu w ważnych sprawach, wytrwałości w dążeniu do celu, poszukiwań rozwiązań wyjścia na lepsze z trudnych sytuacji, szacunku dla dorosłych oraz rówieśników.
Uczniowie brali udział we wspólnej zabawie, będącej również ćwiczeniem umiejętności społecznych „Odważny - Ostrożny”, w której ustawiali się wzdłuż ułożonej na podłodze taśmie do odpowiedzi na pytania dotyczące różnych sytuacji z codziennego życia i szkoły, przy napisach Odważny - Odważna, Ostrożny - Ostrożna. Zabawa przyniosła nauczycielom wiele cennych obserwacji. Podsumowały ją również dzieci stwierdzając, że: „Czasami jesteśmy bardziej odważni, a innym razem zachowujemy się ostrożnie”. Odczytywałyśmy na mapie świata odległości pomiędzy Polską a Gwatemalą. Dzieci zastanawiały się jakim środkiem lokomocji najłatwiej tam dotrzeć.
Następnie wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę o bohaterze bajki „Mów mi Diego” i zatańczyliśmy w rytm samby. Uczniowie wykonali również prace plastyczną nawiązująca do pytania „Co mi pomaga być odważnym?” Dzieciom pomagają w odwadze przede wszystkim rodzice , rodzeństwo, czasami ukochane zwierzęta lub „amulety”.
Na podsumowanie zajęć dzieci w grupach wykonały projekt herbu naszej klasy. Prace były bardzo pomysłowe, a przede wszystkie wykonywane wspólnie. Odpowiedzieliśmy też na pytanie „Jestem odważny/odważny , gdy…”
Zajęcia sprawiły wielką frajdę ich uczestnikom i z niecierpliwością ,czekają na kolejne bajkowe podróże po świecie.
