• Dzień Babci i Dziadka w wersji online

          • Dzień Babci i Dziadka to wspaniała okazja do pokazania naszym bliskim, jak wiele dla nas znaczą i podziękować za ich miłość, troskę i pomoc. Data tych świąt jest stała, każdego roku świętujemy Dzień Babci i Dziadka w tym samym czasie, czyli 21-22 stycznia. To wyjątkowy i bardzo wyczekiwany moment. Dzień Babci i Dziadka to wielkie święto, szczególnie hucznie obchodzone w przedszkolach i szkołach podstawowych. Wiele dzieci z wypiekami na twarzy przygotowuje przedstawienia i drobne upominki dla dziadków. Epidemia  spowodowała, że w naszej szkole babcie i dziadkowie ogladali występy wnucząt z klas edukacji wczesnoszkolej, za pośrednictwem platform internetowych. Dzieci były szczęśliwe i zadowolone, że mogły nagrać życzenia, piosenki i tańce  dla swoich babć i dziadków. Uczniowie własnoręcznie wykonali też dla nich drobne upominki.  Mamy nadzieję, że przynajmniej w ten sposób udało się  nam przesłać pozdrowienia i miłość dla ukochanych Babć i Dziadków. Czego życzyli dziadkom nasi uczniowie ? – Życzymy babciom i dziadkom zdrowia, szczęścia i żeby bardzo długo żyli i byli obok nas jak najdłużej.  "Oby Was smutki omijały, bądźcie szczęśliwi przez rok cały!" 

            Beata Miastkowska

          • Dziękujemy !!!. Udało się zebrać 14 tysięcy złotych!

          • DZIĘKUJEMY!!!!!
            14 tysięcy złotych!
            Tyle udało się zebrać na leczenie i rehabilitację Krystiana.
            Wszystkim osobom zaangażowanym: nauczycielom, uczniom, ich rodzicom, Radzie rodziców, Kole
            Gospodyń w Rudce i darczyńcom którzy wzięli udział w kiermaszu świątecznym należy się ogromne
            podziękowanie.

            Gdyby nie WY, nie byłoby tej kwoty, czyli pomocy której Krystian potrzebuje.
            Jesteście niesamowici!
            Dziękujemy i zapraszamy do pomocy przy następnym szkolnym pomyśle.

             

            Magdalena Malka 

          • Dzień Piżamy - jesteśmy z Krystianem

          • 17 grudnia 2021 r. uczniowie naszej szkoły spędzili w niecodziennej, przemiłej atmosferze.
            Powodem tej radości, zadowolenia i uśmiechu na twarzy był zorganizowany Uczniowski
            Dzień Piżamy. Założenie piżam było symbolem solidarności z Krystianem- uczniem naszej
            szkoły który zmaga się z ciężką chorobą.
            Dlaczego piżama? Ponieważ piżama to podstawowy strój dzieci znajdujących się na
            oddziałach onkologii. To co dla nas jest związane z odpoczynkiem i spokojem – dla nich jest
            symbolem walki o zdrowie i życie.
               Tego dnia większość uczniów i tych najmłodszych i tych starszych pojawiła się w szkole w
            piżamach. Na szkolnych korytarzach można było spotkać uczniów w kombinezonach
            piżamowych. Były tygrysy, misie, jednorożce i inne postaci z krainy bajek. Inni wskoczyli w
            swoje mięciutkie kapcie, ulubione piżamki i cieplutkie szlafroczki. Wśród uczniów na
            szkolnych ławkach można było spotkać ulubione podusie.
               Na długich przerwach  rodzice prowadzili kawiarenkę ze słodkości, a uzyskany dochód
            został przekazany na leczenie Krystiana.

             

            Iwona Pasemik

          • mOchrona - aplikacja ochrony rodzicielskiej Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE)

          • Szanowni Państwo,

             w ramach programu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE) dostarczamy do szkół w całej Polsce szybki, bezpłatny i bezpieczny internet. Wiemy, że towarzyszy on Państwu w codziennej pracy, podobnie jak udostępniane przez nas materiały edukacyjne. Mamy nadzieję, że dzięki nim lekcje stają się jeszcze ciekawsze, a kompetencje cyfrowe uczniów – coraz wyższe.

             Dodatkowo przygotowaliśmy narzędzie, które pomoże dbać o bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników internetu również poza szkołą. Aplikacja ochrony rodzicielskiej OSE – mOchrona to rozwiązanie wspierające ustalanie reguł dotyczących korzystania z sieci i aplikacji oraz pozwalające rodzicom (opcjonalnie) na dostęp do informacji o aktywności dziecka na jego urządzeniu. Można ją pobrać bezpłatnie na smartfony, tablety i komputery.

             Kształtowanie bezpiecznych nawyków cyfrowych musi opierać się przede wszystkim na rozmowie i odpowiedniej wiedzy. Rozwiązania technologiczne, takie jak narzędzia ochrony rodzicielskiej, mogą być znaczącym wsparciem w tym procesie. Zachęcamy do przekazania informacji o aplikacji mOchrona rodzicom Państwa uczniów.

             Przygotowaliśmy gotowy materiał dla rodziców w dwóch wersjach – elektronicznej i przeznaczonej do druku. Można go wykorzystać na różne sposoby:

            •       przekazać na osobistym spotkaniu, np. zebraniu,

            •       umieścić w widocznym miejscu w szkole,

            •       wysłać mailem,

            •       opublikować na stronie internetowej szkoły,

            •       umieścić w dzienniku elektronicznym.

             Więcej informacji o naszym nowym narzędziu można znaleźć na stronie: ose.gov.pl/mochrona. Zachęcamy również do zapoznania się z aktualnością „5 pytań o… aplikację mOchrona”.

              

            Z serdecznymi pozdrowieniami

            Zespół OSE – Ogólnopolska Sieć Edukacyjna

            nask.pl ose.gov.pl osehero.pl it-szkola.edu.pl

            Facebook OSE – Ogólnopolska Sieć Edukacyjna

          • ,,Bóg się rodzi ‘’- Jasełka w naszej szkole

          • Czas oczekiwania na Boże Narodzenie należy do najpiękniejszych w roku, dlatego też w polską tradycję są wpisane jasełka, czyli   tradycyjna opowieść o narodzinach Jezusa. Tę cudowną historię przedstawiły dzieci  z klas  edukacji wczesnoszkolnej,  pod opieką wychowawczyń pani B. Miastkowskiej,pani A. Świech i pani I. Sosińskiej.  Do szkolnego ,,Betlejem”  przybyli w pięknych strojach Józef i Maryja, królowie, aniołki, pastuszkowie i dzieci. Przedstawienie przeplatane kolędami, pastorałkami, tańcami  dostarczyło wielu emocji - niejednemu zakręciła się łezka w oku. Występy były dużym przeżyciem dla młodych wykonawców i zostały nagrodzone gromkimi brawami. Jasełka wprowadziły nas w świąteczny nastrój. Aktorzy przypomnieli historię Marii i Józefa. Pojawiły się sceny z życia nowonarodzonego Dzieciątka, i z wizyty Mędrców.  Tego dnia zostały również rozdane nagrody dla uczestników świątecznego konkursu plastycznego, którego tematem była choinka. Na zakończenie pani Dyrektor A. Gontarska podziękowała dzieciom i opiekunom za przygotowanie jasełek oraz przekazała życzenia świąteczne i noworoczne uczniom, rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły. Po jasełkach wszyscy rozeszli się do swoich klas, w których odbyły się spotkania wigilijne.

            Beata Miastkowska

          • Mikołajki w Naszej Szkole

          • Mikołajki w Naszej Szkole to dzień wyjątkowy. To czas kiedy zaczynamy okres przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia, po raz pierwszy odwiedza nas Święty Mikołaj - oczywiście tylko do grzecznych dzieci:)

            Ale to również czas, kiedy uczniowie mogą ujawnić swoje talenty i zaprezentować je Świętemu Mikołajowi oraz jego pomocnikom. Tak było w przypadku uczniów klas I i II, które przygotowały pod kierownictwem P. Honoraty Grudzień układ taneczny do piosenki Jingle bells. 

            Gratulujemy wytrwałości i pomysłów - czekamy na kolejne wariacje muzyczne:)

            Iwona Sosińska

          • Tolerancja! Stop! – naucz się używać i dodaj do ulubionych…

          • Tolerancja! Stop! – naucz się używać i dodaj do ulubionych…

                                                                             Różnorodność, czyli równość w różnicach

            Dni 18 i 19 listopada 2021 roku były niezwykle inspirujące i twórcze w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 roku w Grodzisku. Uczniowie rozmawiali bowiem o tolerancji – wartości cechującej człowieka myślącego i otwartego na potrzeby innych. Wydarzenie przybrało formę dyskusji skupionej wokół trzech zagadnień problemowych: Co to jest tolerancja? Jak zachowuje się człowiek tolerancyjny? Czy wszystkie zachowania można i należy tolerować?

            We wstępie do zajęć wykorzystano bardzo obrazowe ćwiczenie. Uczestnicy przy użyciu kłębka włóczki przekazywanego sobie, mówiąc o tym, co ich różni; jednocześnie tworzyli pajęczynkę wspólnych relacji, czyli zacieśniali więzy, odczuwając siłę wspólnoty.

            Świat jest różnorodny, ale wszelkie różnice są jak kolor różowy, może nieco kontrowersyjny, ale  każdemu w odpowiednim odcieniu jest ładnie. Odmienności są więc równe w swym pięknie, zgodnie z hasłem: ,, Różnorodność, czyli równość w różnicach”.

            Pomysłodawczynią przedsięwzięcia była pani Aneta Duda –  pani pedagog. To ona skojarzyła tolerancję z aniołami i na tablicy przy swoim gabinecie zawiesiła pełne kolorowych dłoni skrzydła. To dłonie naszych uczniów, którzy wiedzą, że można mieć dwie zdrowe ręce i nie wyciągać ich do drugiego człowieka, a można nie mieć ich wcale, ale ciągle podążać w kierunku bliźniego. Anioły to wiedzą. Na ich tle chętni uczniowie dzielili się swoimi przemyśleniami. Tym samym zainspirowali prowadzących nauczycieli do niezwykle ciekawych przemyśleń. Oto kilka z nich:

            Tolerancja pozbawia uprzedzeń i odsuwając to, w czym jesteśmy różni, możemy dogłębnie poznać go, nie szufladkując.

            Polacy nie mogą być narodem, który inną narodowość, kolor skóry czy religię czynią kryterium oceniania. Podstawą powinna być szczerość. Tradycja tolerancji w Polsce sięga XVI wieku.

            Nie zawsze wszystkich musimy polubić, jednak to znaczy, że do tych mniej lubianych mamy czuć nienawiść.

            Wielu ludzi niepełnosprawnych dopiero po spojrzeniu na nich oczami tolerancji ma szanse ukazać swoją wielkość, prawdziwą wartość i piękno. Pozwólmy im przemówić, zaistnieć, wyjść na świat.

            Rozmawiajmy między sobą o różnicach między nami. To ubogaca nasze własne poglądy, więc czyńmy to we własnym dobrze pojętym interesie.

            Trudno jest tolerować ludzi, którzy nas nie tolerują.

            Nie można tolerować zachowań takich jak: przemoc, okrucieństwo, obojętność, małostkowość. Trudno jest również zrozumieć brak poglądów i bierność oraz znieczulicę, które mogą się ukrywać pod płaszczykiem tolerancji.

            Z klas starszych na pochwałę za pracę i zaangażowanie zasługują uczniowie klas V i VI.

            Młodsi uczniowie pracowali równie wspaniale. W skupieniu oglądali przygotowane filmy edukacyjne, z całych sił próbowali wytłumaczyć trudne dla nich pojęcie. Z ich usta padały wezwania do pomocy ludziom, których bycie innym ogranicza i nie pozwala rozwinąć skrzydeł. Dzieci jednak bardzo chętnie dzieliły się własnym doświadczeniami i przeżyciami wynikającymi z nietolerancji. Była to ważna lekcja dla dorosłych: Nie myśl, że dziecko nie rozumie , kiedy je obrażasz, nie słyszy, kiedy o nim źle mówisz, nie czuje, kiedy je krytykujesz i oceniasz albo co gorsza skreślasz. Mały człowiek bardzo dobrze to rozumie i to czego w nim nie tolerujesz zabierze ze sobą jako ranę na całe życie.

            Uczniowie przygotowali różnokolorowe plakaty ze skojarzeniami ze słowem tolerancja, a szczęśliwe drzewko, które zagościło w naszej szkole zostało wzbogacone o kolorowe serca, a w nich cenne przemyślenia dotyczące tej wartości. Wartości, której prędzej należy szukać w słowniku pojęć kulturowych , które naszą Ojczyzna przejęła z tradycji starożytnych Greków i Rzymian niż  w tanim populizmie stron Internetowych. Pojęcia tolerancji nie wolno bowiem zawężać i spłycać, nasze dzieci mają bowiem prawo wiedzieć jak szeroki jest jego zakres znaczeniowy. Tym bardziej, że sztuki tolerancji warto byłoby się uczyć, tak jak empatii czy postaw obywatelskich. Dlatego od dziś zachęcam do zapoznania się z definicja słowa tolerancja w słowniku języka polskiego, następnie trzeba by szacunek obrać za narzędzie w kontaktach międzyludzkich, odrzucić tych, co to sami siebie nie szanują, stosując przemoc i używać tej tolerancji z lubością na co dzień na co dzień. Tolerancja jest wpisana w zdolność zachwycania się ludźmi i światem.

          •  Świąteczna akcja wspierająca noworodki, niemowlęta i malutkie dzieci.

          • Świąteczna akcja wspierająca noworodki, niemowlęta i malutkie dzieci. Chore porzucone i potrzebujące! 

            Myśl przewodnia wciąż ta sama i niezmienna – POMAGAMY MALUSZKOM I POTRZEBUJĄCYM DZIECIOM.

            Wspiera cudowne miejsca i organizacje:
            - IOP w Otwocku - Fundacja Rodzin Adopcyjnych;
            - Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Kraszewie-Czubakach Fundacja Odzyskać Radość;
            - Domy dla Dzieci w Otwocku oraz Rodzinny Dom Dziecka w Podbieli;
            - organizację społeczną Misja Pomocy. Nowe Pokolenie Warszawa.

            Pomóc może KAŻDY.
            Zbieramy w szkole  do 17.12.2021 pampery, chusteczki słoiczki, kosmetyki i chemię dla niemowląt itp.


                                                                                                                                   Samorząd Uczniowski

          • Przedszkolny Program Edukacji Antytytoniowej pt. „CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS"

          • Klasa „0” rozpoczęła projekt edukacyjny pt. „Czyste powietrze wokół nas”, który ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy oraz wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy. Głównym celem programu jest:

             

            - Wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów oraz różnych rodzajów dymów – „wydobycie” dymu tytoniowego,

            - Zwiększenie świadomości dzieci na temat szkodliwości dymu papierosowego,

            - Zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów,

            - Zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażone na dym.

             

            W ramach pierwszych zajęć dzieci wybrały się na wycieczkę w poszukiwaniu różnych źródeł dymu. Następnego dnia omówione zostały rodzaje dymów zaobserwowane na wycieczce oraz powstały piękne plakaty. Poniżej krótka relacja z przebiegu zajęć.

          • Dla Niepodległej – obchody Święta Niepodległości w naszej szkole.

          • W dziejach Polski dzień 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem . Po 123 latach niewoli narodowej i powstańczych zrywów wolnościowych Polska odzyskała niepodległość. Nadeszła upragniona wolność. Dnia 10 listopada 1918 r. do kraju powrócił Józef Piłsudski, od lipca 1917 r. internowany przez Niemców w Magdeburgu. Jedenastego listopada Rada Regencyjna przekazała mu naczelne dowództwo polskich sił zbrojnych. W Warszawie rozpoczęło się, trwające już w innych miastach, rozbrajanie wojsk okupacyjnych. W tym dniu naród polski odzyskał niepodległość.  Chociaż o uprawomocnienie  naszych granic musieliśmy jeszcze  przez jakiś czas walczyć. Wreszcie, po raz pierwszy od 1795 roku, na mapach Europy pojawiła się nazwa „Polska” .

            W dniu 17 listopada 2021 roku społeczność  Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 r. w Grodzisku uroczyście obchodziła 103 rocznicę  odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie klasy pierwszej , trzeciej, szóstej  i ósmej - przygotowali apel upamiętniający czasy walki o niepodległość. Piękne wiersze i wzruszające piosenki  w ich wykonaniu  uświetniły tę uroczystość. Tegoroczne  występy z okazji Święta 11 listopada dedykowaliśmy żołnierzom i służbowym wojskowym, zaangażowanym w obronę  wschodniej granicy naszego państwa. Tego dnia również nasi uczniowie - laureaci szkolnego konkursu fotograficznego oraz powiatowego konkursu plastycznego o Polsce otrzymali dyplomy i nagrody.

            Po apelu rozpoczął się konkurs piosenki patriotycznej dla klas 1-3. Na koncert zaprosiliśmy zerówkę i przedszkolaczki . W przerwach pomiędzy wykonawcami- maluchy odpowiadały na pytania dotyczące wiedzy o Polsce, przygotowane przez p. L. Nowak. Nagrodą były kotyliony oraz cukierki.  Pierwsze miejsce w konkursie piosenki patriotycznej zdobyły utwory: ,,Niepodległość" w wykonaniu Magdy Szelepki z klasy 3 oraz ,,Ojczyzno ma'' w wykonaniu Martyny Zawady z klasy 2. Drugie miejsca zdobyły utwory; ,,Biały Krzyż" w wykonaniu Amelki Owczarczyk z  klasy 3 oraz ,,Biała róża" w wykonaniu  Patrycji Idzikowskiej za klasy 2 .

            To był bardzo wzruszający i ważny dzień dla naszej społeczności. Opiekę dydaktyczną nad uczniami sprawowały panie : Beata Miastkowska, Izabela Goławska, Anna Świech. Piękną dekorację przygotowała p. M. Kroczyńska.

            Beata Miastkowska

          • Narodowe Święto Niepodległości

          • Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię. Nieodzownie związane ze świętowaniem odzyskania niepodległości przez Polskę są nasze symbole narodowe. Należą do nich: barwy narodowe, flaga i godło państwowe oraz hymn. Dlatego 10 listopada o godzinie 11.11 uczniowie klasy 2 z wychowawczynią, z Panią dyrektor, gronem pedagogicznym i innymi  klasami odśpiewały hymn Polski. Poprzez tę inicjatywę nasza szkoła symbolicznie uczciła Niepodległą, dołączając do akcji ,,Szkoła do hymnu”. Wszystkie symbole tego dnia zawisły na klasowej gazetce.

            W dniu 17 listopada odbyła się akademia przygotowana przez uczniów klasy 1 i 3, na której przekazywane treści były przeplatane patriotycznymi pieśniami oraz recytacjami wierszy, co zapewne przyczyniło się do głębszego przeżywania tych chwil. Po uroczystości odbył się konkurs pieśni patriotycznych.

            W ramach święta dużo się działo w naszej klasie.  Uczniowie ubrali się tego dnia w stroje biało-czerwone. Dzieci na początku uważnie słuchały czytanego przez wychowawczynię listu ,,Mój kawałek ojczyzny”. Następnie odpowiadały na pytania dotyczące święta 11 listopada, przypomniały sobie takie  terminy jak: patriota, patriotyzm , niepodległość. Każdy z uczniów wykonał własną książeczkę pt. ,,Mój świat”. Natomiast wspólnie klasa wykonała mapę ,, Polska Niepodległa”, która została umieszczona w sali na klasowej gazetce.

            W ramach projektu Wirtualne podróże klasa 2 wzięła udział w wymianie pocztówkowej pt. ,, Mój kraj”.

             Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

            Serdecznie zapraszam wraz z dziećmi  do obejrzenia prezentacji.

                                                                                                                  Iwona Sosińska                                                                  

          • Narodowe Święto Niepodległości w grupie ”0”

          • "Jest takie miejsce na mapie świata - Polska!
            To moje miejsce, tutaj mocniej bije mi serce!"


            grupie ”0” 10 listopada obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości.

            Podczas zajęć przedszkolaki miały okazję poznać fragmenty historii Państwa Polskiego, jego symbole narodowe, tradycje. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach, słuchając wierszy, opowiadań, śpiewając pieśni patriotyczne, tworząc prace plastyczne poznawały swój kraj. O godzinie 11.11 jako mali obywatele kraju z całą szkołą z dumą odśpiewały hymn państwowy „Mazurek Dąbrowskiego”.

            Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym dniem w naszej grupie i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych małych Polaków.

          • Pasowanie na Przedszkolaka

          • Przedszkolaki pełną gębą…

            My jesteśmy przedszkolaki, maluszki kochane

            Zapraszamy wszystkich na nasze pasowanie

            Lecz sobie nie myślcie, że to będą cuda.

                                                                                           My sami nie wiemy, czy nam się to uda.

            Udało się… i to wyjątkowo!

            5 listopada 2021  roku, o godzinie 10:00 odbyła się bardzo radosna uroczystość Pasowania naprzedszkolaka. Pani Małgorzata Radomyska – wychowawczyni powitała zgromadzonych oraz poprosiła o skupienie najmłodszych, gdyż biorą udział bardzo ważnym wydarzeniu. Maluchy doskonale to rozumiały i z rozbrajającą szczerością wyrecytowały pełen humoru wierszyk pt. ,,My jesteśmy przedszkolaki”, zaś w piosence pt. ,,Jestem sobie przedszkolaczek” pochwaliły dobrą atmosferę w grupie, możliwość codziennej zabawy i fakt, że mają już wspaniałych kolegów. Utwór ,, My jesteśmy krasnoludki” zauroczył bogactwem wyobraźni i wprowadził w świat dziecięcej  fantazji.  Występom przyglądały się sześciolatki  z oddziału zerowego wraz z wychowawczynią, panią Moniką Niedziałek.

            Ceremoniału pasowania dokonała pani dyrektor Aneta Gontarska, która pogratulowała dzieciom nowego statusu oraz podziękowała za zaangażowanie w występy artystyczne na najwyższym poziomie.  W rocie dzieci przyrzekły: codzienny uśmiech, przywiązanie do swych opiekunek, zamiłowanie do porządku, szacunek do koleżanek i kolegów, a także zabawek oraz do porządku dnia w przedszkolu. Warto wspomnieć, że opiekę nad przygotowaniem uroczystości pełniły wychowawczynie: pani Anna Mazurek oraz pani Małgorzata Radomyska. Zwieńczeniem uroczystości było pozowanie na  ściance. Dzieci niczym celebryci dzielnie prezentowały piękne stroje oraz dyplomy. Na koniec słodki  poczęstunek przywrócił młodym gwiazdom siły do dalszych poczynań i zabaw. Od tego momentu grupa młodszych dzieci to przedszkolaki pełną gębą.

            ​​​​​​​

          • Pamiętajmy o tych , którzy odeszli…

          • ,,Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci"

            Wisława Szymborska

             

            Przypadające na dzień 1 i 2 listopada Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny od wieków były świętami obchodzonymi w szczególny sposób. W 837 papież Grzegorz IV nakazał, aby 1 listopada był dniem poświęconym pamięci męczenników i wszystkich świętych kościoła katolickiego. Obchody Dnia Zadusznego zapoczątkował w chrześcijaństwie w roku 998 św. Odilon, jako przeciwwagę dla pogańskich obrządków, gdzie czczono dusze zmarłych. Nazwa święta wywodzi się od modłów za duszę zmarłych - Zaduszki. W XIII wieku tradycja ta rozpowszechniła się w całym kościele katolickim. W tym dniu udajemy się z całymi rodzinami na cmentarz i nawiedzamy groby naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych, stawiając kwiaty, zapalając  znicze- te "płomyki nadziei". W polskiej kulturze Dzień Wszystkich Świętych jest świętem szczególnie obchodzonym, mocno zakorzenionym w naszej tradycji. Chyba w żadnym kraju na świecie ludzie nie przywiązują tak wielkiej wagi do tej niezwykłej uroczystości. Tego dnia staramy się odwiedzić groby wszystkich bliskich zmarłych. Wspominamy  i  modlimy  się za ich dusze. Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny są w Polsce również dniami pamięci narodowej. Płoną więc znicze w cmentarnych kwaterach żołnierskich, na grobach powstańczych, na bezimiennych - tak licznych w Polsce-  polnych i leśnych mogiłach żołnierskich, na miejscach straceń, przy tablicach pamiątkowych poświeconych pamięci poległych i zabitych we wszystkich wojnach, na grobach ludzi szczególnie zasłużonych historii i kultury Polski .

            Dawne, jak i obecne obchody Świąt Zmarłych łączy ta sama, niezmienna idea  - jest nią nieprzemijająca  pamięć, dzięki której,  zgodnie z sentencją non omis moriar  nie wszystko w nas  umiera.

            My jako grono pedagogiczne i uczniowie szkoły, która nosi imię Bohaterów Września 1939 r. ,  powinniśmy szczególnie w tych dniach,  pamiętać o mogiłach i pomnikach  żołnierskich , zapalić na nich światełka i uczcić minutą ciszy. To  dzień kiedy należy uszanować  pamięć poległych i pomordowanych w walce o wolność i niepodległość Polski.

            Beata Miastkowska

          • Rozstrzygnięcie jesiennego konkursu fotograficznego

          •     Chciałam Wam podziękować za Wasze zainteresowanie jesiennym konkursem.Temat konkursu ,,Jesienna fotografia”, jak dobrze wiecie należało przedstawić za pomocą zdjęcia. Myślę, że na każdym z tych zdjęć wszyscy bez wątpienia dopatrzą się zwiastunów jesieni... tak pięknie przez Was zauważonych i ujętych na  fotografiach. Cieszy nas fakt, że uczniowie starszych klas również przyłączyli się do naszego projektu konkursowego. Nadesłane prze Was  zdjęcia znajdują się na wystawie w szkole oraz w umieszczonej poniżej galerii konkursowej i filmie  (co prawda nie wszyscy jeszcze  przesłali je w wersji elektronicznej , ale będziemy na bieżąco uzupełniać). Najważniejszy jest jednak fakt, że konkurs zmobilizował Was rodzinnie i aby podpatrzeć uroki złotej polskiej  jesieni, wybraliście się na rodzinne spacery. Wybór przez jury najlepszych zdjęć był bardzo trudny. Wszystkie prace były interesujące. O wyborze najlepszych nagradzanych miejsc decydowała zgodność  obrazu z tematem konkursu. Wręczenie nagród i dyplomów odbędzie się na apelu z okazji 11 Listopada.

              Beata Miastkowska

            A oto laureaci konkursu:

            W kategorii kl. 1-3

            I miejsce: Magda P. kl.3

            II miejsce: Amelia O. kl.3

            III miejsca: Cyprian B kl.1 oraz Rafał P. kl.1

            Wyróżnienia:

            Jakub G. kl 3, Magdalena G. kl.3, Piotr S kl.3, Magdalena Sz. kl. 3, Lena    kl.2, Emila G. kl.2

            W kategorii kl. 4-6

            I miejsce: Szymon S. kl. 5

            II miejsce: Kacper P. kl.6

            W kategorii kl.7-8

            I miejsce : Maciej P. kl. 8

            II miejsce: Adrian O. kl. 8

             

             

          • Escape room na historii w klasie 6, czyli powtórzenie inne niż zwykle

          • Powtórzenie wiadomości  z historii  nie musi być nudne. Przygotowując  zajęcia powtórzeniowe z historii XVI wieku, dla uczniów klasy 6,  cały  zastanawiałam się, co  zrobić, aby w uczestnikach wzbudzić motywację  do pracy i aktywnego udziału.  Może zajęcia zamienić w przygodę ? We współczesnej szkole coraz trudniej jest zaskoczyć uczniów i zmotywować ich do pracy szczególnie zespołowej , ale  wydaje mi się, że na tej liście znajdują się  gry i rywalizacje, działanie i  tajemnica.   Przygotowałam dla swoich uczniów lekcję powtórzeniową w formie mini  escape rooma. Obserwując zaangażowanie uczestników, tempo pracy to był strzał w dziesiątkę! Zadania dla grup zawierały nie tylko treści związane z wiedzą historyczną lecz także dla zaskoczenia - zadania ruchowe np. podskoki, przysiady.  Uczniowie klasy 6 podołali zadaniu, choć nie obyło się bez zamieszania i pewnych perturbacji. Oczywiście, nie wszyscy pracowali sumiennie, ale tym postanowiłam się chwilowo nie przejmować. Zabawa w escape room może być świetnym sposobem na lekcję powtórzeniową lub uatrakcyjnieniem każdej lekcji. 

            Beata Miastkowska

          • II Festyn archeologiczny w Mrozach „Kierunek Grodzisko!” 2021

          • Ósmego 8 października br. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w II Festynie archeologicznym w Mrozach  pod hasłem „Kierunek Grodzisko!” 2021. Udaliśmy się na miejsce festynu , który odbywał się na placu przy tramwaju konnym. Uczniowie oglądali stoiska rekonstruktorów: archeologa, bursztynnika, bartnika, smolarnika, myśliwego, zielarki, cieśli, garncarza, kowala, tkacza. Poznaliśmy tajemnice średniowiecznej kuchni. Najmłodsi z niezwykłą uwagą obserwowali dawne techniki rozpalania ognia. To była niezwykle ciekawa lekcja historii- czekamy na kolejne.

            Beata Miastkowska